Suunto Games 2012 29-30.09.2012

29.09.2012 Põlula (Jaan Olvet)

30.09.2012 Põlula (Jaan Olvet)
M10TR  M12  M12TR  M14A  M14B  M16A  M16B  M18  M20  M21A  M21B  M21C  M21E  M35  M40  M45  M50  M55  M60  M65  M70  M75  M80  M85  M8NR  M9NR 
W10TR  W12  W12TR  W14A  W14B  W16A  W16B  W18  W20  W21A  W21B  W21C  W21E  W35  W40  W45  W50  W55  W60  W65  W70  W75  W80  W85  W8NR  W9NR 

M10TR

1810m 6KP
1710m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Ragnar Rooba              Rakv            Estonia      00:28.48  00:28.48 00:15.47(4) 00:13.01(1)  
   2. Dainis Männiste           Kobras/Põlva Sp Estonia      00:29.48     +1:00 00:13.04(1) 00:16.44(4)  
   3. Janar Saks                Võru/Võru spord Estonia      00:32.39     +3:51 00:15.22(3) 00:17.17(5)  
   4. Helger Orel               Jõhvikas        Estonia      00:33.15     +4:27 00:17.07(5) 00:16.08(3)  
   5. Tommi Liljeström          Helsingin Suunn Finland      00:33.31     +4:43 00:14.54(2) 00:18.37(6)  
   6. Joonas Mölder             OK Käbi         Estonia      00:34.01     +5:13 00:17.58(6) 00:16.03(2)  
   7. Mihkel Herbert Pais       West            Estonia      00:42.37    +13:49 00:21.15(7) 00:21.22(7)  
   8. Kerten Matto              Kobras/Põlva Sp Estonia      00:58.50    +30:02 00:23.14(8) 00:35.36(8)  
M12

2430m 7KP
2140m 7KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Eerik Priks               Rakv            Estonia      01:06.37  01:06.37 00:37.38(2) 00:28.59(2)  
   2. Sander Pritsik            Rakv            Estonia      01:09.58     +3:21 00:37.16(1) 00:32.42(5)  
   3. Jonny Donner              OK77            Finland      01:12.07     +5:30 00:50.05(6) 00:22.02(1)  
   4. Iivo Angerpuro            HS              Finland      01:15.22     +8:45 00:44.42(4) 00:30.40(4)  
   5. Siim Turban               Rakv            Estonia      01:22.47    +16:10 00:43.43(3) 00:39.04(6)  
   6. Kustu Künnapas            HOK             Estonia      01:26.16    +19:39 00:56.03(7) 00:30.13(3)  
   7. Elias Raunemaa            HS              Finland      01:38.59    +32:22 00:48.54(5) 00:50.05(7)  
   8. Georg Paal                JOKA            Estonia      01:49.17    +42:40 00:57.57(8) 00:51.20(8)  
   9. Raiko Marrandi            JOKA            Estonia      02:12.26    +65:49 01:19.31(10 00:52.55(9)  
      Joosep Kaasiku            JOKA            Estonia      DNF                01:17.24(9) DNS          
      Markus Harald Pais        West            Estonia      DQ                 DNS         MP           
      Emil Salmenkylä           HS              Finland      DQ                 MP          00:55.43(10  
      Marcus Majorov            JOKA            Estonia      DQ                 MP          00:56.12(11  
      Joosep Rohtla             Peko            Estonia      DNS                DNS         DNS          
M12TR

1810m 6KP
1710m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Karmo-Kris Reintamm       Võru/Võru spord Estonia      00:33.26  00:33.26 00:18.38(1) 00:14.48(1)  
   2. Markus Mürk               Võru/Võru spord Estonia      00:36.00     +2:34 00:20.37(2) 00:15.23(2)  
M14A

3430m 8KP
2940m 10KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Lauri Pähn                Võru/Võru spord Estonia      01:13.41  01:13.41 00:40.27(1) 00:33.14(1)  
   2. Oliver Kütt               Ilves           Estonia      01:17.13     +3:32 00:42.50(2) 00:34.23(2)  
   3. Tomi-Andre Piirmets       West            Estonia      01:24.41    +11:00 00:48.41(4) 00:36.00(3)  
   4. Villu Serv                Kobras/Põlva Sp Estonia      01:25.18    +11:37 00:44.43(3) 00:40.35(6)  
   5. Andres Rõõm               Ilves/Tartu SUK Estonia      01:31.13    +17:32 00:53.52(7) 00:37.21(5)  
   6. Kaarel Vesilind           SRD             Estonia      01:34.26    +20:45 00:49.03(5) 00:45.23(9)  
   7. Märten Henrik Pais        West            Estonia      01:34.54    +21:13 00:58.42(9) 00:36.12(4)  
   8. Siim Helmoja              Kobras/Põlva Sp Estonia      01:37.38    +23:57 00:50.44(6) 00:46.54(10  
   9. Kaarel Hendrik Zernant    Ilves           Estonia      01:41.52    +28:11 00:58.49(10 00:43.03(7)  
  10. Marten Kuusmann           Jõhvikas        Estonia      01:49.24    +35:43 00:57.58(8) 00:51.26(11  
  11. Krister Aarna             SRD             Estonia      01:58.54    +45:13 01:13.48(11 00:45.06(8)  
  12. Peeter Priks              Rakv            Estonia      02:28.47    +75:06 01:20.53(13 01:07.54(13  
  13. Erik Bleive               Kobras/Põlva Sp Estonia      02:49.59    +96:18 01:16.53(12 01:33.06(14  
      Kristjan Laugesaar        Rakv            Estonia      DNF                01:24.10(14 DNS          
      Aaro Angerpuro            HS              Finland      DQ                 MP          DNS          
      Mihkel Parts              Võru            Estonia      DQ                 MP          00:57.02(12  
      Kristo Sirk               Kobras/Põlva Sp Estonia      DNS                DNS         DNS          
      Karel-Sander Kljuzin      Peko            Estonia      DNS                DNS         DNS          
      Sander Tomson             Kobras          Estonia      DNS                DNS         DNS          
M14B

2430m 7KP
2140m 7KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Kevin Jaaska              Kobras/Põlva Sp Estonia      01:06.29  01:06.29 00:34.26(1) 00:32.03(3)  
   2. Martin Sults              Kobras/Põlva Sp Estonia      01:06.53     +0:24 00:39.50(4) 00:27.03(1)  
   3. Esko Vanahunt             Kobras/Põlva Sp Estonia      01:07.07     +0:38 00:39.01(3) 00:28.06(2)  
   4. Jasper Ainjärv            JOKA            Estonia      01:08.48     +2:19 00:36.39(2) 00:32.09(4)  
   5. Karlis Sootalu            Jõhvikas        Estonia      01:30.11    +23:42 00:45.06(5) 00:45.05(7)  
      Magnus Kalmo              Jõhvikas        Estonia      DQ                 MP          00:36.16(6)  
      Alo Vahtre                OK Käbi         Estonia      DQ                 MP          00:33.09(5)  
      Kristofer Pähklepa        Kobras          Estonia      DNS                DNS         DNS          
      Kris Schüts               JOKA            Estonia      DNS                DNS         DNS          
M16A

5530m 12KP
4440m 17KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Rimmo Rõõm                Ilves/Tartu SUK Estonia      01:47.20  01:47.20 01:02.42(4) 00:44.38(1)  
   2. Janek Piirisild           Võru/Võru spord Estonia      01:52.35     +5:15 01:06.54(5) 00:45.41(2)  
   3. Anton Salmenkylä          HS              Finland      01:56.29     +9:09 01:01.39(2) 00:54.50(3)  
   4. Rando Marrandi            JOKA            Estonia      01:59.44    +12:24 00:58.00(1) 01:01.44(7)  
   5. Hans Mark Võsu            JOKA            Estonia      02:04.53    +17:33 01:02.02(3) 01:02.51(8)  
   6. Ingmar Bert Sabre         Võru/Võru spord Estonia      02:07.16    +19:56 01:09.08(6) 00:58.08(6)  
   7. Vadim Shved               SRD             Estonia      02:13.11    +25:51 01:17.07(8) 00:56.04(4)  
   8. Holger Post               Koop            Estonia      02:14.07    +26:47 01:17.22(9) 00:56.45(5)  
   9. Mauno Kapten              Peko            Estonia      02:16.34    +29:14 01:10.51(7) 01:05.43(9)  
  10. Janis Velkeris            Aluksne OK      Latvia       02:50.06    +62:46 01:31.10(10 01:18.56(10  
      Ralf Sannikov             Võru/Võru spord Estonia      DQ                 01:44.42(11 MP           
      Martin Sulg               JOKA            Estonia      DNS                DNS         DNS          
M16B

3430m 8KP
2940m 10KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Kristo Oja                OK Käbi         Estonia      02:36.47  02:36.47 01:26.52(1) 01:09.55(1)  
M18

7290m 15KP
5020m 21KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Kevin Koskinen            Võru/Võru spord Estonia      02:35.06  02:35.06 01:33.35(4) 01:01.31(1)  
   2. Tanel Papp                Võru/Võru spord Estonia      02:38.33     +3:27 01:33.05(3) 01:05.28(3)  
   3. Reimo Liiv                Tammed          Estonia      02:42.47     +7:41 01:27.44(1) 01:15.03(5)  
   4. Andres Saetalu            Tammed          Estonia      02:43.06     +8:00 01:41.01(5) 01:02.05(2)  
   5. Andres Saal               Otepää          Estonia      02:47.29    +12:23 01:28.03(2) 01:19.26(8)  
   6. Anti Sõukand              Võru/Võru spord Estonia      02:51.31    +16:25 01:43.03(6) 01:08.28(4)  
   7. Heiki Rein Kiisler        KEKRSK          Estonia      02:59.59    +24:53 01:43.50(7) 01:16.09(6)  
   8. Mairo Mägi                OK Käbi         Estonia      03:13.37    +38:31 01:55.25(10 01:18.12(7)  
   9. Rain Kauge                Põrgupõhja      Estonia      03:16.33    +41:27 01:54.33(9) 01:22.00(9)  
      Sten Paal                 JOKA            Estonia      DQ                 01:53.17(8) MP           
      Oliver Jõgeva             Kobras/Põlva Sp Estonia      DNS                DNS         DNS          
M20

8060m 15KP
6360m 22KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Kristjan Linnus           Peko            Estonia      03:20.18  03:20.18 01:36.38(1) 01:43.40(2)  
   2. Taavi-Kalle Kiisler       KEKRSK          Estonia      03:43.28    +23:10 02:01.58(2) 01:41.30(1)  
      Martin Betlem                             Estonia      DQ                 02:03.57(3) MP           
M21A

7270m 16KP
5630m 18KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Alar Assor                Kobras          Estonia      02:09.24  02:09.24 01:10.05(1) 00:59.19(2)  
   2. Oskari Mikkola            HS              Finland      02:27.18    +17:54 01:31.46(6) 00:55.32(1)  
   3. Tanel Mõttus              Võru            Estonia      02:28.25    +19:01 01:17.37(2) 01:10.48(3)  
   4. Märt Kivila               Ilves           Estonia      02:51.33    +42:09 01:25.37(4) 01:25.56(6)  
   5. Indrek Roasto                             Estonia      02:55.31    +46:07 01:37.04(9) 01:18.27(4)  
   6. Ville- Veikko Nurminen    Suosmeren Salpa Finland      02:58.58    +49:34 01:33.13(7) 01:25.45(5)  
   7. Allan Roosimägi           Jõhvikas        Estonia      03:21.03    +71:39 01:19.39(3) 02:01.24(7)  
      Mati Tikerpuu             Sõjakool        Estonia      DNF                01:34.18(8) DNS          
      Kaupo Voormansik          LSF PT          Estonia      DQ                 01:27.52(5) MP           
      Karl Samoson              Orion           Estonia      DNS                DNS         DNS          
M21B

6360m 14KP
4710m 15KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Johan Alenius             IFK Lidingö     Sweden       02:12.19  02:12.19 01:14.26(2) 00:57.53(1)  
   2. Indrek Mahla              Peko            Estonia      02:21.45     +9:26 01:18.50(4) 01:02.55(4)  
   3. Heiki Saal                Otepää          Estonia      02:32.05    +19:46 01:26.40(7) 01:05.25(5)  
   4. Raino Leopard             Peko            Estonia      02:33.55    +21:36 01:34.44(13 00:59.11(2)  
   5. Mati Karu                 JOKA            Estonia      02:35.03    +22:44 01:32.49(12 01:02.14(3)  
   6. Timo Kaljur               Orvand          Estonia      02:35.34    +23:15 01:29.36(8) 01:05.58(6)  
   7. Mart Sooberg                              Estonia      02:40.59    +28:40 01:30.20(10 01:10.39(7)  
   8. Peep Aedviir              Okas            Estonia      02:45.26    +33:07 01:25.06(6) 01:20.20(9)  
   9. Eero Joonas               Võru            Estonia      02:46.31    +34:12 01:31.08(11 01:15.23(8)  
  10. Pasi Himilä               Karkki-Rasti    Finland      02:55.08    +42:49 01:29.45(9) 01:25.23(10  
  11. Oleg Koshik               SRD             Estonia      03:37.24    +85:05 02:02.06(15 01:35.18(11  
      Magnar Alev               Pühajärve       Estonia      DNF                01:17.51(3) DNS          
      Tanel Saue                Mercury         Estonia      DQ                 01:20.59(5) MP           
      Indrek Pung               Rakv            Estonia      DQ                 MP          DNS          
      Andres Lauba              TON             Estonia      DQ                 01:38.03(14 MP           
      Danilo Piht               mercury         Estonia      DQ                 01:06.24(1) MP           
      Toomas Telgma             Voller          Estonia      DNS                DNS         DNS          
      Reimo Reimer              Okas            Estonia      DNS                DNS         DNS          
      Marek Berkman                             Estonia      DNS                DNS         DNS          
M21C

4700m 10KP
4200m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Lauri Ruberg                              Estonia      01:39.58  01:39.58 00:57.52(1) 00:42.06(1)  
   2. Kristjan Kivipalu         LSF PT          Estonia      02:20.33    +40:35 01:14.48(2) 01:05.45(2)  
   3. Jevgeni Shejanov          SRD             Estonia      02:49.47    +69:49 01:35.05(3) 01:14.42(3)  
   4. Guido Aus                                 Estonia      03:22.35   +102:37 01:46.44(4) 01:35.51(5)  
   5. Raul Mõtus                Kunda           Estonia      03:38.00   +118:02 02:18.25(5) 01:19.35(4)  
      Mait Tõnisson                             Estonia      DNS                DNS         DNS          
M21E

11410m 23KP
6010m 24KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Kristo Heinmann           Ilves           Estonia      02:25.50  02:25.50 01:35.24(1) 00:50.26(1)  
   2. Mattias Rennel            KEKRSK          Estonia      02:40.46    +14:56 01:37.50(2) 01:02.56(6)  
   3. Uku-Laur Tali             KEKRSK          Estonia      02:46.13    +20:23 01:48.25(7) 00:57.48(4)  
   4. Taivo Timmusk             HOK             Estonia      02:56.16    +30:26 01:47.13(6) 01:09.03(8)  
   5. Kaarel Kallas             JOKA            Estonia      02:56.37    +30:47 01:49.53(9) 01:06.44(7)  
   6. Aleksandr Shved           SRD             Estonia      02:58.15    +32:25 02:06.52(14 00:51.23(2)  
   7. Ats Sõnajalg              KEKRSK          Estonia      03:01.27    +35:37 01:49.50(8) 01:11.37(11  
   8. Daniel Vasser             Kobras          Estonia      03:06.59    +41:09 01:55.51(12 01:11.08(9)  
   9. Kaur Kase                 Võru            Estonia      03:11.53    +46:03 01:53.47(11 01:18.06(12  
  10. Ragnar Kruusla            West            Estonia      03:12.42    +46:52 02:10.35(15 01:02.07(5)  
  11. Mati Mägi                 HOK             Estonia      03:46.23    +80:33 02:26.27(17 01:19.56(13  
      Andreas Kraas             EKJ SK          Estonia      DNF                01:38.31(3) DNS          
      Mati Tiit                 Ilves           Estonia      DNF                01:46.44(5) DNS          
      Johannes Ehala            JOKA            Estonia      DNF                02:03.05(13 DNS          
      Daniils Ozolins           Auseklis IK     Latvia       DNF                01:51.38(10 DNS          
      Marek Karm                KEKRSK          Estonia      DNF                DNF         DNS          
      Ilmar Udam                JOKA            Estonia      DNF                02:21.20(16 DNS          
      Silver Eensaar            Kobras          Estonia      DNF                01:42.47(4) DNS          
      Mihkel Järveoja           Kobras          Estonia      DNF                DNS         00:55.16(3)  
      Mikael Donner             OK77            Finland      DQ                 MP          01:11.32(10  
      Kaido Hallik              Ilves           Estonia      DNS                DNS         DNS          
M35

8060m 15KP
6360m 22KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Margus Marrandi           JOKA            Estonia      02:21.24  02:21.24 01:16.19(4) 01:05.05(1)  
   2. Dmitri Shved              SRD             Estonia      02:22.39     +1:15 01:11.07(1) 01:11.32(4)  
   3. Tanel Kannel              Rae             Estonia      02:27.08     +5:44 01:15.45(2) 01:11.23(3)  
   4. Mati Korrol               Mercury         Estonia      02:32.13    +10:49 01:16.02(3) 01:16.11(6)  
   5. Ain Fjodorov              Rae             Estonia      02:36.40    +15:16 01:18.11(5) 01:18.29(9)  
   6. Taras Fedorov             IZHORA          Russia       02:40.08    +18:44 01:26.02(8) 01:14.06(5)  
   7. Erki Kriks                LSF PT          Estonia      02:40.39    +19:15 01:29.41(10 01:10.58(2)  
   8. Tommy Rantala             Karkki-Rasti    Finland      02:46.47    +25:23 01:20.08(6) 01:26.39(12  
   9. Allar Kivil               LSF PT          Estonia      02:48.13    +26:49 01:31.47(11 01:16.26(7)  
  10. Tarmo Klaar               Ilves           Estonia      02:50.00    +28:36 01:32.17(12 01:17.43(8)  
  11. Lauri Beilmann                            Estonia      02:58.31    +37:07 01:32.23(13 01:26.08(11  
  12. Timofey Suratov           Mile-Sport      Estonia      03:00.18    +38:54 01:36.18(14 01:24.00(10  
  13. Kaupo Järve               LSF PT          Estonia      03:30.01    +68:37 01:44.27(16 01:45.34(15  
  14. Rünno Sulg                LSF PT          Estonia      03:41.57    +80:33 01:57.54(18 01:44.03(13  
  15. Eero Soone                                Estonia      03:47.02    +85:38 02:02.07(19 01:44.55(14  
  16. Paul Lumi                                 Estonia      03:52.38    +91:14 01:40.37(15 02:12.01(16  
      Vallo Vaher               JOKA            Estonia      DNF                01:20.57(7) DNS          
      Martin Kaup               Elioni SK       Estonia      DNF                01:27.09(9) DNS          
      Tago Teetamm              Tammed          Estonia      DQ                 01:46.46(17 MP           
      Heno Ivanov                               Estonia      DNS                DNS         DNS          
M40

7270m 16KP
5630m 18KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Raivo Reiman              West            Estonia      01:51.25  01:51.25 01:00.58(3) 00:50.27(1)  
   2. Andrei Nikitin            SRD             Estonia      01:54.23     +2:58 01:00.18(1) 00:54.05(4)  
   3. Heiti Hallikma            Võru            Estonia      01:57.22     +5:57 01:00.22(2) 00:57.00(6)  
   4. Margus Klementsov         Mercury         Estonia      02:05.57    +14:32 01:12.57(9) 00:53.00(2)  
   5. Jyrki Nieminen            Lounais-Hämeen  Finland      02:06.11    +14:46 01:12.26(8) 00:53.45(3)  
   6. Martin Aunin                              Estonia      02:09.32    +18:07 01:10.14(6) 00:59.18(8)  
   7. Raul Kudre                Peko            Estonia      02:11.15    +19:50 01:09.49(5) 01:01.26(9)  
   8. Mart Ostra                Nõmme           Estonia      02:13.37    +22:12 01:16.51(12 00:56.46(5)  
   9. Enn Jaama                 Peko            Estonia      02:17.16    +25:51 01:15.17(11 01:01.59(10  
  10. Olavi Loo                 West            Estonia      02:21.52    +30:27 01:11.28(7) 01:10.24(15  
  11. Kimmo Liljeström          Helsingin Suunn Finland      02:24.40    +33:15 01:22.39(16 01:02.01(11  
  12. Arthur Raichmann          LSF PT          Estonia      02:27.33    +36:08 01:21.21(15 01:06.12(13  
  13. Arvo Laanemets            TAOK            Estonia      02:27.49    +36:24 01:28.39(21 00:59.10(7)  
  14. Kaido Nurja               Nõmme           Estonia      02:30.46    +39:21 01:17.13(13 01:13.33(18  
  15. Meelis Zimmermann         Kape            Estonia      02:35.02    +43:37 01:27.36(20 01:07.26(14  
  16. Lauri Olli                LSF PT          Estonia      02:35.30    +44:05 01:20.26(14 01:15.04(19  
  17. Pekka Saalasti            Mustalammen Pal Finland      02:36.11    +44:46 01:30.08(22 01:06.03(12  
  18. Andres Hummal                             Estonia      02:40.26    +49:01 01:26.59(19 01:13.27(17  
  19. Roman Shved               SRD             Estonia      02:54.38    +63:13 01:41.36(25 01:13.02(16  
  20. Mart Jakobson             KEKRSK          Estonia      02:55.49    +64:24 01:36.58(23 01:18.51(20  
  21. Vladimir Pasechnik        IZHORA          Russia       02:58.51    +67:26 01:37.44(24 01:21.07(21  
  22. Raivo Erik                Rae             Estonia      03:02.00    +70:35 01:26.24(18 01:35.36(23  
  23. Toomas Talumaa            HOK             Estonia      03:06.43    +75:18 01:42.43(26 01:24.00(22  
  24. Urmas Aarna               SRD             Estonia      03:48.36   +117:11 02:10.42(27 01:37.54(24  
      Paavo Rõigas              Peko            Estonia      DNF                01:14.02(10 DNS          
      Alar Abram                Tammed          Estonia      DNF                01:02.47(4) DNS          
      Raul Kangur               Peko            Estonia      DQ                 01:22.53(17 MP           
      Erkki Penu                West            Estonia      DNS                DNS         DNS          
      Marti Ranne               G4S             Estonia      DNS                DNS         DNS          
      Tarmo Zernant             Ilves           Estonia      DNS                DNS         DNS          
M45

6360m 14KP
4710m 15KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Priit Pääslane            Ilves           Estonia      01:40.52  01:40.52 01:00.56(3) 00:39.56(1)  
   2. Urmas Sulaoja             Jõhvikas        Estonia      01:50.08     +9:16 01:02.59(4) 00:47.09(3)  
   3. Erik Keerberg             SOK             Estonia      01:52.46    +11:54 00:58.52(1) 00:53.54(7)  
   4. Tenno Alamaa              JOKA            Estonia      02:00.08    +19:16 01:17.56(11 00:42.12(2)  
   5. Priit Överus              Mercury         Estonia      02:03.29    +22:37 01:10.34(6) 00:52.55(6)  
   6. Vladimir Savinov          SRD             Estonia      02:07.15    +26:23 01:16.02(9) 00:51.13(5)  
   7. Matti Yliluikki           Suomusjärven Si Finland      02:07.45    +26:53 01:08.27(5) 00:59.18(8)  
   8. Antti Roose               Kobras          Estonia      02:08.01    +27:09 01:00.30(2) 01:07.31(11  
   9. Roman Kattai              KVÜÕA           Estonia      02:17.43    +36:51 01:18.11(12 00:59.32(9)  
  10. Jukka Oksanen             Rastikarhut     Finland      02:23.21    +42:29 01:33.43(18 00:49.38(4)  
  11. Taivo Tali                KEKRSK          Estonia      02:29.26    +48:34 01:17.26(10 01:12.00(12  
  12. Sergei Shved              SRD             Estonia      02:33.29    +52:37 01:20.02(13 01:13.27(13  
  13. Sergey Pasechnik          IZHORA          Russia       02:35.10    +54:18 01:15.42(8) 01:19.28(14  
  14. Jukka Honkasaari          PIIKKIÖ Karhu   Finland      02:38.53    +58:01 01:37.25(19 01:01.28(10  
  15. Sakari Mikkola            HS              Finland      03:08.00    +87:08 01:40.44(20 01:27.16(17  
  16. Jaanus Viljamaa                           Estonia      03:12.34    +91:42 01:50.44(21 01:21.50(15  
  17. Andres Saetalu                            Estonia      03:41.43   +120:51 01:58.07(22 01:43.36(18  
      Anatolijs Ozolins         Auseklis IK     Latvia       DNF                01:21.15(16 DNS          
      Timo Neuvonen             Mustalammen Pal Finland      DNF                01:30.12(17 DNS          
      Inno Ling                 Lehola          Estonia      DNF                01:15.27(7) DNS          
      Tõnu Ilves                Kape            Estonia      DNF                01:20.21(14 DNS          
      Veiko Pak                 Rae             Estonia      DNF                01:20.37(15 DNS          
      Immo Oksanen              Rastikarhut     Finland      DQ                 MP          01:25.46(16  
      Michael Linde             IF Åland        Finland      DQ                 MP          02:05.39(19  
M50

5530m 12KP
4440m 17KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Tiit Tali                 Ilves           Estonia      01:38.04  01:38.04 00:49.47(1) 00:48.17(6)  
   2. Mati Preitof              KEKRSK          Estonia      01:45.26     +7:22 00:58.25(5) 00:47.01(4)  
   3. Sergey Udov               Pskov Rus       Slovenia     01:45.32     +7:28 00:59.21(6) 00:46.11(3)  
   4. Andres Talver             Mercury         Estonia      01:47.03     +8:59 00:52.12(2) 00:54.51(9)  
   5. Eduard Pukkonen           KEKRSK          Estonia      01:48.58    +10:54 00:54.58(3) 00:54.00(7)  
   6. Timo Asikainen            Hiisirasti      Finland      01:50.29    +12:25 01:03.25(9) 00:47.04(5)  
   7. Ando Post                 Koop            Estonia      01:53.21    +15:17 01:07.31(14 00:45.50(1)  
   8. Maido Kaljur              KEKRSK          Estonia      01:59.45    +21:41 00:57.23(4) 01:02.22(14  
   9. Raul Olesk                Kobras          Estonia      02:00.00    +21:56 01:03.32(10 00:56.28(10  
  10. Jaak Rohtsalu             Rakv            Estonia      02:00.49    +22:45 01:03.12(8) 00:57.37(12  
  11. Maxim Gureev              Mile-Sport      Estonia      02:05.23    +27:19 01:06.47(13 00:58.36(13  
  12. Vello Post                Koop            Estonia      02:11.27    +33:23 01:14.40(16 00:56.47(11  
  13. Paul Poopuu               JOKA            Estonia      02:11.32    +33:28 01:01.12(7) 01:10.20(16  
  14. Andrey Oshmarin           Pskov Rus       Russia       02:15.07    +37:03 01:29.05(22 00:46.02(2)  
  15. Raul Laas                 JOKA            Estonia      02:18.28    +40:24 01:03.58(11 01:14.30(18  
  16. Tuomo Puustinen           Pihkaniskat     Finland      02:19.51    +41:47 01:05.34(12 01:14.17(17  
  17. Kalev Ruberg                              Estonia      02:24.10    +46:06 01:09.00(15 01:15.10(19  
  18. Mihkel Nahkur             Jõhvikas        Estonia      02:26.16    +48:12 01:31.41(23 00:54.35(8)  
  19. Michail Ivanov            Pskov Rus       Russia       02:27.47    +49:43 01:20.51(19 01:06.56(15  
  20. Margus Jaanus             Koop            Estonia      02:35.43    +57:39 01:20.29(18 01:15.14(20  
  21. Juha Eronen               Karkki-Rasti    Finland      02:53.34    +75:30 01:15.58(17 01:37.36(23  
  22. Aivar Tooming             Rakv            Estonia      03:10.46    +92:42 01:41.25(25 01:29.21(21  
  23. Ivo Tamla                 Koop            Estonia      03:25.39   +107:35 01:56.02(26 01:29.37(22  
      Tõnu Loog                 Kobras          Estonia      DNF                DNF         DNS          
      Risto Pettinen            Mustalammen Pal Estonia      DNF                01:21.30(20 DNS          
      Dmitry Vinogradov         Mile-Sport      Estonia      DQ                 01:24.20(21 MP           
      Matti Betlem                              Estonia      DQ                 01:35.38(24 MP           
M55

5130m 10KP
3620m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Arto Niemi                HIKIKI          Finland      01:26.44  01:26.44 00:50.56(3) 00:35.48(1)  
   2. Toivo Toomas              Peko            Estonia      01:31.32     +4:48 00:46.53(1) 00:44.39(7)  
   3. Andres Minn               JOKA            Estonia      01:33.25     +6:41 00:53.12(4) 00:40.13(4)  
   4. Jarmo Lehto               VeVe            Finland      01:36.26     +9:42 00:50.09(2) 00:46.17(9)  
   5. Rein Rooni                Orvand          Estonia      01:41.12    +14:28 00:54.53(5) 00:46.19(10  
   6. Jüri Rokko                SK RT           Estonia      01:44.11    +17:27 01:00.00(9) 00:44.11(5)  
   7. Riho Kokk                 Rakv            Estonia      01:45.02    +18:18 00:55.07(6) 00:49.55(12  
   8. Vilnis Velkeris           Aluksne OK      Latvia       01:48.11    +21:27 00:57.48(8) 00:50.23(13  
   9. Tor-Olof Blomster         IF Åland        Sweden       01:54.39    +27:55 01:03.08(10 00:51.31(14  
  10. Jarmo Jumppanen           Pihkaniskat     Finland      01:56.56    +30:12 01:12.36(15 00:44.20(6)  
  11. Tore Högnäs               IF Brahe        Finland      02:04.53    +38:09 01:15.12(18 00:49.41(11  
  12. Kalju Vaikjärv            Vunder          Estonia      02:07.44    +41:00 01:08.44(13 00:59.00(18  
  13. Kalmer Keevend            JOKA            Estonia      02:09.16    +42:32 01:14.32(17 00:54.44(15  
  14. Heini Tammik              Kape            Estonia      02:09.23    +42:39 01:29.28(23 00:39.55(3)  
  15. Ago Samoson                               Estonia      02:10.42    +43:58 01:06.40(11 01:04.02(21  
  16. Ahto Karu                 JOKA            Estonia      02:14.09    +47:25 01:13.03(16 01:01.06(19  
  17. Lars Janlöv               IF Åland        Sweden       02:16.07    +49:23 01:17.44(19 00:58.23(17  
  18. Timo Glad                 Rasti-Jyry      Estonia      02:19.10    +52:26 01:23.36(22 00:55.34(16  
  19. Simo Valtanen             Hinnerjoen Yrit Finland      02:31.23    +64:39 01:53.22(28 00:38.01(2)  
  20. Lasse Laaksonen           Suomusjärven Si Finland      02:43.21    +76:37 01:41.57(25 01:01.24(20  
  21. Toomas Koppel             Saku            Estonia      02:52.10    +85:26 01:44.07(26 01:08.03(22  
  22. Heimo Jumppanen           Pihkaniskat     Finland      03:32.44   +126:00 02:18.39(29 01:14.05(23  
  23. Juhani Pörsti             Suosmeren Salpa Finland      03:40.01   +133:17 01:45.32(27 01:54.29(24  
      Pertti Laine              Mustalammen Pal Finland      DNF                01:11.56(14 DNS          
      Mati Karp                 Tempo           Estonia      DNF                01:07.14(12 DNS          
      Aigar Pindmaa             Võru            Estonia      DNF                01:19.15(20 DNS          
      Kalle Luuk                LUS             Estonia      DNF                DNS         00:46.00(8)  
      Veli-Matti Heinonen       HIKIKI          Finland      DQ                 00:56.08(7) MP           
      Heikki Kivioja            salon vipas     Finland      DQ                 01:21.41(21 MP           
      Tuomo Mattila             HS              Finland      DQ                 01:40.32(24 MP           
M60

5130m 10KP
3620m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Vesa Tervo                RR              Finland      01:32.24  01:32.24 00:49.51(2) 00:42.33(1)  
   2. Riho Männi                Lehola          Estonia      01:35.35     +3:11 00:49.06(1) 00:46.29(3)  
   3. Arvo Kivikas              Ilves           Estonia      01:44.39    +12:15 00:55.11(3) 00:49.28(6)  
   4. Lasse Kataja              Suomusjärven Si Finland      01:51.16    +18:52 01:03.08(8) 00:48.08(4)  
   5. Juhani Nippala            Rasti-Jyry      Finland      01:52.10    +19:46 01:01.35(6) 00:50.35(8)  
   6. Rein Unt                  TON             Estonia      01:54.21    +21:57 00:58.23(5) 00:55.58(12  
   7. Kalle Nelk                Tammed          Estonia      01:55.28    +23:04 01:05.38(9) 00:49.50(7)  
   8. Jouko Koivula             Rastikarhut     Finland      02:00.04    +27:40 01:02.57(7) 00:57.07(14  
   9. Lembit Nöps               Ilves           Estonia      02:00.48    +28:24 01:17.00(20 00:43.48(2)  
  10. Risto Uljas               Rasti-Jyry      Finland      02:02.23    +29:59 01:11.04(14 00:51.19(9)  
  11. Olli Kares                Hiisirasti      Finland      02:03.08    +30:44 01:06.24(11 00:56.44(13  
  12. Lasse Kallio              Suomusjärven Si Finland      02:03.27    +31:03 01:11.28(15 00:51.59(10  
  13. Väino Aul                 Jõhvikas        Estonia      02:04.16    +31:52 01:11.50(16 00:52.26(11  
  14. Jouko Räty                HIKIKI          Finland      02:06.26    +34:02 01:05.43(10 01:00.43(16  
  15. Ilmar Kirjanen            TAOK            Estonia      02:11.00    +38:36 01:10.52(13 01:00.08(15  
  16. Pekka  Rytkönen           Pihkaniskat1    Finland      02:24.32    +52:08 01:18.56(21 01:05.36(18  
  17. Tiit Ploompuu             Jõhvikas        Estonia      02:25.20    +52:56 01:36.23(24 00:48.57(5)  
  18. Rein Hanstein             Okas            Estonia      02:28.25    +56:01 01:10.15(12 01:18.10(23  
  19. Ismo Kauranen             HIKIKI          Finland      02:33.50    +61:26 01:26.33(22 01:07.17(20  
  20. Arne Kolk                 Jõhvikas        Estonia      02:38.31    +66:07 01:15.19(19 01:23.12(24  
  21. Ivan Kazantsev            Pskov Rus       Russia       02:44.20    +71:56 01:43.22(27 01:00.58(17  
  22. Heikki Salovaara          SK Pohjantähti  Finland      02:45.20    +72:56 01:36.58(25 01:08.22(21  
  23. Tapani Siven              IF Åland        Sweden       02:46.19    +73:55 01:39.37(26 01:06.42(19  
  24. Jarmo Paikkala            Rasti-Jyry      Finland      02:49.49    +77:25 01:34.34(23 01:15.15(22  
  25. Pertti Kuosmanen          HIKIKI          Finland      03:27.48   +115:24 01:44.34(28 01:43.14(26  
  26. Toomas Naelapää           KEKRSK          Estonia      03:45.53   +133:29 02:07.03(29 01:38.50(25  
      Markku Nurminen           Suosmeren Salpa Finland      DNF                00:57.03(4) DNS          
      Ilmars Limbens            Sigulda         Latvia       DNF                01:12.51(18 DNS          
      Enn Kuusik                Rakv            Estonia      DQ                 01:12.09(17 MP           
      Tiit Järvekülg            Rakv            Estonia      DNS                DNS         DNS          
      Toivo Saue                HOK             Estonia      DNS                DNS         DNS          
M65

3940m 9KP
3090m 10KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Ülo Vainura               Tammed          Estonia      01:22.45  01:22.45 00:44.04(2) 00:38.41(1)  
   2. Jouko Visa                Suomusjärven Si Finland      01:25.55     +3:10 00:43.22(1) 00:42.33(3)  
   3. Peep Koppel               Koop            Estonia      01:32.29     +9:44 00:51.53(6) 00:40.36(2)  
   4. Ants Tamm                 TON             Estonia      01:37.27    +14:42 00:53.46(7) 00:43.41(4)  
   5. Jukka Aunula              Rasti-Jyry      Finland      01:38.28    +15:43 00:49.53(5) 00:48.35(7)  
   6. Åge Liljeström            Helsingin Suunn Finland      01:40.42    +17:57 00:48.00(3) 00:52.42(10  
   7. Kalju Toomas              JOKA            Estonia      01:43.46    +21:01 00:54.28(8) 00:49.18(8)  
   8. Tiit Koppel               Orion           Estonia      01:52.31    +29:46 00:57.22(9) 00:55.09(12  
   9. Jorma Helin               Rasti-Jyry      Finland      01:53.20    +30:35 01:01.35(11 00:51.45(9)  
  10. Rauno Visa                Suomusjärven Si Finland      01:57.24    +34:39 01:10.42(17 00:46.42(6)  
  11. Heino Allikberg           Tammed          Estonia      01:59.31    +36:46 01:02.12(12 00:57.19(15  
  12. Agu Lipping                               Estonia      02:00.11    +37:26 01:14.04(19 00:46.07(5)  
  13. Mati Poom                 TON             Estonia      02:00.21    +37:36 01:03.10(14 00:57.11(14  
  14. Esa  Tarkiainen           SuSe            Finland      02:01.01    +38:16 01:04.28(15 00:56.33(13  
  15. Rafael Gordon             West            Estonia      02:01.42    +38:57 01:06.45(16 00:54.57(11  
  16. Elmo Pärna                Lehola          Estonia      02:13.57    +51:12 01:00.37(10 01:13.20(19  
  17. Agu Koppa                                 Estonia      02:33.15    +70:30 01:03.02(13 01:30.13(22  
  18. Jüri Tähemaa                              Estonia      02:33.23    +70:38 01:25.30(21 01:07.53(16  
  19. Ilmar Mõistlik            Orion           Estonia      02:38.36    +75:51 01:11.20(18 01:27.16(21  
  20. Lauri Väättänen           Helsingin Suunn Finland      02:45.03    +82:18 01:28.01(22 01:17.02(20  
  21. Simo Luoma                Pihkaniskat     Finland      02:48.40    +85:55 01:36.46(23 01:11.54(18  
      Pertti Veijalainen        SK Vuoksi       Finland      DNF                01:19.11(20 DNS          
      Sergey Miasnikov          Pskov Rus       Russia       DNF                01:38.44(24 DNS          
      Timo Ihantola             HIKIKI          Finland      DNF                02:16.02(25 DNS          
      Kari Löyttyjärvi          Rasti-Jyry      Finland      DNF                00:48.21(4) DNS          
      Eino Alhola               HIKIKI          Finland      DQ                 MP          01:11.14(17  
      Pentti Reinikainen        Rasti-Jyry      Finland      DNS                DNS         DNS          
M70

3940m 9KP
3090m 10KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Mihhail Taivere           Kape            Estonia      01:52.50  01:52.50 00:58.01(1) 00:54.49(3)  
   2. Jaan Orav                 TON             Estonia      02:05.38    +12:48 01:00.30(2) 01:05.08(8)  
   3. Rein Küttim               Orion           Estonia      02:09.02    +16:12 01:14.40(7) 00:54.22(2)  
   4. Reijo Leino               HIKIKI          Finland      02:16.25    +23:35 01:19.59(8) 00:56.26(4)  
   5. Olavi Heinonen            Karkki-Rasti    Finland      02:21.23    +28:33 01:22.19(11 00:59.04(6)  
   6. Vaabo Annus               Orion           Estonia      02:25.08    +32:18 01:21.08(9) 01:04.00(7)  
   7. Ilmari Tupitsa            Rasti-Jyry      Finland      02:25.56    +33:06 01:12.24(6) 01:13.32(12  
   8. Nikolai Kuha              Kape            Estonia      02:33.36    +40:46 01:02.50(3) 01:30.46(16  
   9. Kalju Tilk                Orion           Estonia      02:37.23    +44:33 01:27.52(14 01:09.31(10  
  10. Aarne Mardiste            KEKRSK          Estonia      02:41.24    +48:34 01:33.59(16 01:07.25(9)  
  11. Olavi Leino               HIKIKI          Finland      02:43.37    +50:47 01:50.08(19 00:53.29(1)  
  12. Oiva Grundström           Rasti-Jyry      Finland      02:47.25    +54:35 01:25.44(12 01:21.41(15  
  13. Mati Tõnus                Orion           Estonia      02:49.31    +56:41 01:04.11(4) 01:45.20(18  
  14. Olli Juntunen             HS              Finland      02:51.14    +58:24 01:36.56(17 01:14.18(13  
  15. Vello Loorits             Orion           Estonia      02:56.20    +63:30 01:37.59(18 01:18.21(14  
  16. Rafael Sundkvist          HIKIKI          Finland      03:09.15    +76:25 02:12.02(21 00:57.13(5)  
  17. Martin Ilves              Jõhvikas        Estonia      03:40.09   +107:19 02:09.09(20 01:31.00(17  
      Georg Sooberg             Võru            Estonia      DNF                01:21.11(10 DNS          
      Valter Ploom              Tartu           Estonia      DQ                 MP          DNS          
      Riho Kilp                 Tammed          Estonia      DQ                 MP          01:12.15(11  
      Tauno Jokinen             Suosmeren Salpa Finland      DQ                 MP          DNS          
      Onni Rosenkvist           Suosmeren Salpa Finland      DQ                 01:08.54(5) MP           
      Bjarne Erlandsson         IF Åland        Sweden       DQ                 01:28.58(15 MP           
      Matti Kuusanka            Rasti-Jyry      Finland      DQ                 01:26.17(13 MP           
      Heikki Lepistö            HS              Finland      DQ                 MP          MP           
M75

3090m 6KP
2700m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Heino Peeterson           West            Estonia      02:24.22  02:24.22 01:39.15(4) 00:45.07(2)  
   2. Kaarel Koitmets           Jõhvikas        Estonia      03:00.11    +35:49 01:37.09(3) 01:23.02(4)  
   3. Ilmar Kask                Ilves           Estonia      03:08.09    +43:47 01:32.38(2) 01:35.31(5)  
      Antti Honkasaari          PIIKKIÖ Karhu   Finland      DNF                OT          00:59.15(3)  
      Valju Tali                KEKRSK          Estonia      DNF                02:32.59(5) DNS          
      Heino Mardiste            Kape            Estonia      DNF                00:49.51(1) DNS          
      Endel Remmet              Kape            Estonia      DQ                 MP          00:42.53(1)  
M80

3090m 6KP
2700m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Heino Heinloo             Tammed          Estonia      02:25.45  02:25.45 01:18.54(1) 01:06.51(1)  
   2. Edgar Tammik              Orion           Estonia      02:53.06    +27:21 01:24.49(2) 01:28.17(2)  
   3. Juhani Salmenkylä         Helsingin Suunn Finland      03:14.00    +48:15 01:43.54(4) 01:30.06(3)  
   4. Feliks Kipper             Orion           Estonia      04:18.49   +113:04 01:42.41(3) 02:36.08(4)  
M85

3090m 6KP
2700m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Richard Rooden            Jõhvikas        Estonia      05:06.39  05:06.39 02:23.33(1) 02:43.06(1)  
M8NR

1860m 6KP
1420m 5KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Jesper Donner             OK77            Finland      00:33.21  00:33.21 00:16.26(1) 00:16.55(2)  
   2. Atte Himilä               Delta           Finland      00:37.13     +3:52 00:17.09(2) 00:20.04(4)  
   3. Ralf Kivil                                Estonia      00:39.20     +5:59 00:22.30(5) 00:16.50(1)  
   4. Markus Kaljur             KEKRSK          Estonia      00:41.17     +7:56 00:21.18(4) 00:19.59(3)  
   5. Ranno Kannel              Rae             Estonia      00:42.14     +8:53 00:21.12(3) 00:21.02(5)  
   6. Timo Kudre                Peko            Estonia      00:48.19    +14:58 00:25.09(7) 00:23.10(6)  
   7. Oscar Rantala             Karkki-Rasti    Finland      00:49.27    +16:06 00:23.17(6) 00:26.10(8)  
   8. Sven-Andres Niglas        Jõhvikas        Estonia      00:54.50    +21:29 00:29.50(9) 00:25.00(7)  
   9. Nooa Rantala              Karkki-Rasti    Finland      01:00.38    +27:17 00:32.45(10 00:27.53(10  
  10. Jooa Eronen               Delta           Finland      01:02.01    +28:40 00:35.31(11 00:26.30(9)  
  11. Kaur Hallik                               Estonia      01:17.11    +43:50 00:43.50(12 00:33.21(11  
      Karl Oskar Orro           Võru            Estonia      DNF                00:29.05(8) DNS          
M9NR

1860m 6KP
1420m 5KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Mattias Maidla            Põlva Spordikoo Estonia      00:26.35  00:26.35 00:14.41(1) 00:11.54(1)  
   2. Mihkel Mahla                              Estonia      00:30.48     +4:13 00:16.27(2) 00:14.21(2)  
   3. Jaan Peeter Viljamaa                      Estonia      00:38.39    +12:04 00:18.28(3) 00:20.11(4)  
   4. Johannes Niinemäe         HOK             Estonia      00:40.12    +13:37 00:23.16(5) 00:16.56(3)  
   5. Siim Talumaa                              Estonia      00:58.35    +32:00 00:32.26(6) 00:26.09(5)  
      Mihkel Abram              Tammed          Estonia      DNF                00:20.46(4) DNS          
W10TR

1810m 6KP
1710m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Johanna Laanoja           Põlva Spordikoo Estonia      00:29.00  00:29.00 00:13.14(1) 00:15.46(3)  
   2. Eliise Kesküla            HOK             Estonia      00:29.09     +0:09 00:14.55(2) 00:14.14(1)  
   3. Siiri Talts               HOK             Estonia      00:38.08     +9:08 00:23.34(5) 00:14.34(2)  
   4. Regina Poom               Jõhvikas        Estonia      00:38.50     +9:50 00:20.10(4) 00:18.40(4)  
   5. Anete Saar                Põlva Spordikoo Estonia      00:41.23    +12:23 00:18.22(3) 00:23.01(7)  
   6. Kristiin Kalle            Põlva Spordikoo Estonia      00:44.44    +15:44 00:24.54(6) 00:19.50(6)  
   7. Kristina Sidorova         Käbi            Estonia      00:52.41    +23:41 00:33.08(7) 00:19.33(5)  
W12

2110m 8KP
1880m 7KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Teele Telgma              Tammed          Estonia      00:39.25  00:39.25 00:17.20(1) 00:22.05(1)  
   2. Laura-Liis Kütt           Kobras/Põlva Sp Estonia      00:48.06     +8:41 00:25.34(2) 00:22.32(2)  
   3. Agneliis Pilt             Rakv            Estonia      01:27.58    +48:33 00:42.34(5) 00:45.24(3)  
   4. Kelli Nurm                Kobras/Põlva Sp Estonia      01:53.52    +74:27 00:31.34(4) 01:22.18(5)  
   5. Carmel Poom               Jõhvikas        Estonia      02:03.12    +83:47 00:45.05(6) 01:18.07(4)  
   6. Kristina Haug             Võru/Võru spord Estonia      02:20.24   +100:59 00:50.31(8) 01:29.53(6)  
      Krete Auser               Peko            Estonia      DQ                 00:47.01(7) MP           
      Paula Liis Viljamaa                       Estonia      DQ                 00:29.09(3) MP           
      Anastasija Pahhomenkova   SRD             Estonia      DQ                 00:52.43(9) MP           
W12TR

1810m 6KP
1710m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Lorely Kõrvel             Kobras/Põlva Sp Estonia      00:26.48  00:26.48 00:12.41(1) 00:14.07(1)  
   2. Kairiin Märtson           Kobras/Põlva Sp Estonia      00:32.52     +6:04 00:13.28(2) 00:19.24(2)  
W14A

2690m 6KP
2360m 8KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Kristiina Himma           Võru            Estonia      01:09.16  01:09.16 00:35.33(1) 00:33.43(1)  
   2. Emily Raudkepp            Peko            Estonia      01:18.24     +9:08 00:44.04(3) 00:34.20(2)  
   3. Janina Donner             OK77            Finland      01:20.22    +11:06 00:42.07(2) 00:38.15(3)  
   4. Kristel Kõivo             Peko            Estonia      01:23.13    +13:57 00:44.16(4) 00:38.57(4)  
   5. Kaisa Rooba               Rakv            Estonia      01:37.46    +28:30 00:50.40(5) 00:47.06(5)  
      Kelly Vildek              Rakv            Estonia      DNS                DNS         DNS          
      Kati Iher                                 Estonia      DNS                DNS         DNS          
W14B

2110m 8KP
1880m 7KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Julia Himilä              Delta           Finland      00:51.35  00:51.35 00:21.21(1) 00:30.14(1)  
   2. Tiina-Maria Tali          KEKRSK          Estonia      01:35.01    +43:26 00:55.27(4) 00:39.34(2)  
   3. Ksenija Shved             SRD             Estonia      01:54.49    +63:14 00:24.40(3) 01:30.09(3)  
      Louise Alm                IF Åland        Sweden       DQ                 00:22.31(2) MP           
W16A

3910m 9KP
3260m 11KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Marianne Haug             Võru/Võru spord Estonia      01:32.46  01:32.46 00:44.44(1) 00:48.02(1)  
   2. Getter Matto              Kobras/Põlva Sp Estonia      01:55.07    +22:21 01:01.34(2) 00:53.33(3)  
   3. Mariethe-Piret Niglas     Jõhvikas        Estonia      02:05.21    +32:35 01:13.47(3) 00:51.34(2)  
      Doris Kudre               Peko            Estonia      DNS                DNS         DNS          
W16B

2690m 6KP
2360m 8KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Ragne Reiman              West            Estonia      01:34.53  01:34.53 00:49.02(1) 00:45.51(1)  
   2. Aleksandra Leesment       SRD             Estonia      02:21.46    +46:53 01:11.21(2) 01:10.25(3)  
   3. Mathilda Linde            IF Åland        Sweden       02:31.48    +56:55 01:28.11(3) 01:03.37(2)  
      Mare Vahtre               OK Käbi         Estonia      DQ                 MP          MP           
W18

4770m 11KP
3440m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Triinu Rooni              Orvand          Estonia      01:29.49  01:29.49 00:55.57(4) 00:33.52(1)  
   2. Laura Joonas              Võru/Võru spord Estonia      01:30.39     +0:50 00:52.21(1) 00:38.18(4)  
   3. Margret Zimmermann        Kape            Estonia      01:32.59     +3:10 00:55.28(3) 00:37.31(3)  
   4. Kristiine Aluvee          Kobras          Estonia      01:33.45     +3:56 00:57.33(5) 00:36.12(2)  
   5. Jaana Olvet               Rakv            Estonia      01:40.17    +10:28 01:00.40(6) 00:39.37(5)  
   6. Madli-Johanna Maidla      Kobras/Põlva Sp Estonia      01:45.47    +15:58 00:54.02(2) 00:51.45(7)  
   7. Pinja Jylänki             Delta           Finland      01:58.25    +28:36 01:10.25(7) 00:48.00(6)  
   8. Grethe-Johanna Ploompuu   KEKRSK          Estonia      02:52.28    +82:39 01:34.32(8) 01:17.56(8)  
      Triine Viirmann           KEKRSK          Estonia      DQ                 01:36.20(9) MP           
W20

5310m 11KP
3590m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Marili Zimmermann         Kape            Estonia      01:56.12  01:56.12 01:04.31(1) 00:51.41(1)  
   2. Kaia Kivikas              Ilves           Estonia      02:11.02    +14:50 01:14.45(3) 00:56.17(2)  
      Evely Kaasiku             JOKA            Estonia      DNF                01:12.45(2) DNS          
W21A

4770m 11KP
3440m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Helle Hallik              JOKA            Estonia      01:29.35  01:29.35 00:54.24(1) 00:35.11(1)  
   2. Karmen Alnek              Võru            Estonia      01:44.23    +14:48 01:04.17(2) 00:40.06(2)  
   3. Anita Karnit              SRD             Estonia      01:55.11    +25:36 01:04.37(3) 00:50.34(4)  
   4. Kadri Limberg             LSF PT          Estonia      01:59.33    +29:58 01:05.01(4) 00:54.32(5)  
   5. Merike Haugas             West            Estonia      02:03.28    +33:53 01:17.33(5) 00:45.55(3)  
   6. Thea Kaljur               KEKRSK          Estonia      02:20.46    +51:11 01:26.11(6) 00:54.35(6)  
   7. Stina Romanovska                          Estonia      02:35.59    +66:24 01:34.57(8) 01:01.02(7)  
      Triin Jõeveer                             Estonia      DNF                01:39.40(9) DNS          
      Marge Sargma              Tammed          Estonia      DNF                01:32.06(7) DNS          
W21B

3910m 9KP
3260m 11KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Ingrid Piht               Mercury         Estonia      01:51.09  01:51.09 01:03.07(2) 00:48.02(1)  
   2. Iveta Velkere             Aluksne OK      Latvia       01:52.21     +1:12 01:01.17(1) 00:51.04(4)  
   3. Anneli Tamla              Koop            Estonia      01:57.54     +6:45 01:06.06(3) 00:51.48(5)  
   4. Sari Vepsäläinen          TuKis           Finland      02:02.56    +11:47 01:14.24(6) 00:48.32(2)  
   5. Mari-Liis Kaljur          KEKRSK          Estonia      02:04.16    +13:07 01:10.17(4) 00:53.59(7)  
   6. Tais Vakrõõm              SRD             Estonia      02:08.59    +17:50 01:15.33(7) 00:53.26(6)  
   7. Pille Vinne               Kobras          Estonia      02:09.33    +18:24 01:19.04(8) 00:50.29(3)  
   8. Diana Minin                               Estonia      02:18.04    +26:55 01:12.15(5) 01:05.49(8)  
   9. Kairi Tuulmägi            Mercury         Estonia      02:28.16    +37:07 01:22.22(9) 01:05.54(9)  
  10. Marje Zernant                             Estonia      02:34.50    +43:41 01:26.28(11 01:08.22(10  
  11. Merili Palu                               Estonia      02:37.22    +46:13 01:24.03(10 01:13.19(13  
  12. Ilona Poljakova           LSF PT          Estonia      02:52.41    +61:32 01:37.44(13 01:14.57(15  
  13. Maarja Naan                               Estonia      02:53.17    +62:08 01:36.53(12 01:16.24(16  
  14. Anne Aidma                                Estonia      02:53.55    +62:46 01:44.29(15 01:09.26(12  
      Ade Palm                  HOK             Estonia      DNF                DNS         01:14.06(14  
      Siiri Suursoo                             Estonia      DQ                 MP          01:58.58(17  
      Kadri Isakar              LSF PT          Estonia      DQ                 01:44.28(14 MP           
      Pia Jokinen               IPR             Finland      DQ                 MP          01:09.24(11  
W21C

3330m 8KP
3010m 11KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Jenni Hekkala             Nakkilan Wisa   Finland      01:38.30  01:38.30 00:50.07(1) 00:48.23(1)  
   2. Pia  Luovula              Suosmeren Salpa Finland      01:43.18     +4:48 00:51.08(2) 00:52.10(3)  
   3. Veste Kivipalu            LSF PT          Estonia      01:46.30     +8:00 00:54.56(3) 00:51.34(2)  
   4. Ulvi Oja                  Hansa SK        Estonia      01:57.51    +19:21 00:58.19(5) 00:59.32(4)  
   5. Ele Sisas                 TAOK            Estonia      02:08.32    +30:02 00:56.03(4) 01:12.29(5)  
   6. Riina Kink                Koop            Estonia      02:23.37    +45:07 01:02.52(6) 01:20.45(6)  
   7. Katre Kotov                               Estonia      03:10.56    +92:26 01:37.11(9) 01:33.45(8)  
   8. Kristina Vesilind         SRD             Estonia      03:11.25    +92:55 01:40.19(10 01:31.06(7)  
   9. Geivi Lember              SOK             Estonia      03:37.51   +119:21 01:25.52(7) 02:11.59(9)  
      Tiia Laul                                 Estonia      DNF                01:50.15(11 DNS          
      Mare Kitsnik              Saku            Estonia      DNF                01:35.26(8) DNS          
      Helen Leim                                Estonia      DQ                 DNF         MP           
W21E

7290m 15KP
5020m 21KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Viivi-Anne Soots          Tammed          Estonia      02:00.55  02:00.55 01:14.45(1) 00:46.10(1)  
   2. Merike Vanjuk             Kape            Estonia      02:10.03     +9:08 01:16.14(2) 00:53.49(4)  
   3. Kirti Rebane              Tammed          Estonia      02:14.44    +13:49 01:24.27(4) 00:50.17(2)  
   4. Kerstin Uiboupin          Võru            Estonia      02:16.02    +15:07 01:24.01(3) 00:52.01(3)  
   5. Eleri Hirv                Võru            Estonia      02:24.19    +23:24 01:28.20(5) 00:55.59(6)  
   6. Piibe Tammemäe            SK100           Estonia      02:24.37    +23:42 01:28.53(6) 00:55.44(5)  
   7. Mirja Virve               Kobras          Estonia      02:32.23    +31:28 01:34.46(8) 00:57.37(7)  
   8. Mariann Sulg              Orvand          Estonia      02:37.43    +36:48 01:33.52(7) 01:03.51(8)  
   9. Sigrid Ruul               JOKA            Estonia      02:51.06    +50:11 01:40.21(9) 01:10.45(9)  
  10. Kadi-Liis Minn            JOKA            Estonia      03:09.05    +68:10 01:42.38(10 01:26.27(10  
W35

5310m 11KP
3590m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Heleri Kivil              LSF PT          Estonia      01:37.44  01:37.44 00:56.46(1) 00:40.58(1)  
   2. Edit Kannel               Norma           Estonia      02:02.15    +24:31 01:03.38(2) 00:58.37(3)  
   3. Kadri Parts               Võru            Estonia      02:09.13    +31:29 01:14.55(4) 00:54.18(2)  
   4. Anneli Pello              Mercury         Estonia      02:18.04    +40:20 01:10.57(3) 01:07.07(4)  
   5. Maret Hallikma                            Estonia      02:44.19    +66:35 01:26.20(5) 01:17.59(6)  
   6. Heli Haug                 Võru            Estonia      02:45.50    +68:06 01:28.53(7) 01:16.57(5)  
   7. Heidi Sild                West            Estonia      02:46.46    +69:02 01:26.52(6) 01:19.54(7)  
      Anne-Mari Pevkur                          Estonia      DNS                DNS         DNS          
W40

4770m 11KP
3440m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Jana Kink                 Kape            Estonia      01:37.37  01:37.37 00:51.32(1) 00:46.05(5)  
   2. Signe Raidmets            TON             Estonia      01:39.03     +1:26 00:55.26(2) 00:43.37(2)  
   3. Triin Vask                Ilves           Estonia      01:43.57     +6:20 01:02.46(4) 00:41.11(1)  
   4. Minija Pääslane           Ilves           Estonia      01:46.39     +9:02 00:58.37(3) 00:48.02(6)  
   5. Erika Joonas              Võru            Estonia      01:54.47    +17:10 01:09.27(5) 00:45.20(4)  
   6. Heidi Torp-Donner         OK77            Finland      02:03.02    +25:25 01:18.27(6) 00:44.35(3)  
   7. Meelike Pandis            Ilves           Estonia      02:28.57    +51:20 01:19.50(7) 01:09.07(7)  
   8. Ella Shved                SRD             Estonia      02:51.37    +74:00 01:30.40(9) 01:20.57(8)  
   9. Piret Niglas              Jõhvikas        Estonia      02:56.36    +78:59 01:33.05(10 01:23.31(9)  
  10. Maari Idnurm              Orion           Estonia      02:58.50    +81:13 01:27.50(8) 01:31.00(10  
W45

3910m 9KP
3260m 11KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Aari Talver               Mercury         Estonia      01:39.27  01:39.27 00:58.04(4) 00:41.23(2)  
   2. Anneli Rämmann                            Estonia      01:39.30     +0:03 01:00.13(5) 00:39.17(1)  
   3. Merike Paapson            TON             Estonia      01:42.31     +3:04 00:56.04(3) 00:46.27(3)  
   4. Airi Alnek                Võru            Estonia      01:43.40     +4:13 00:55.11(2) 00:48.29(4)  
   5. Lea Leppik                TAOK            Estonia      01:44.35     +5:08 00:54.00(1) 00:50.35(7)  
   6. Inger Jalakas             KEKRSK          Estonia      01:51.01    +11:34 01:01.34(8) 00:49.27(6)  
   7. Tuulikki Salmenkylä       HS              Finland      01:55.19    +15:52 01:00.57(7) 00:54.22(8)  
   8. Meeli Kerem                               Estonia      02:06.42    +27:15 01:17.53(11 00:48.49(5)  
   9. Anu Järv                  MARU            Estonia      02:08.34    +29:07 01:00.26(6) 01:08.08(11  
  10. Mari Roots                TAOK            Estonia      02:13.35    +34:08 01:11.16(9) 01:02.19(10  
  11. Koidu Laanemets           KEKRSK          Estonia      02:19.41    +40:14 01:19.41(13 01:00.00(9)  
  12. Tiina Tamla               Koop            Estonia      02:49.02    +69:35 01:24.55(15 01:24.07(12  
      Elin Ilves                Kape            Estonia      DNF                01:18.59(12 DNS          
      Lembi Berkman                             Estonia      DQ                 01:22.23(14 MP           
      Pilvi-Heli Vettik         JOKA            Estonia      DQ                 01:16.16(10 MP           
W50

3970m 9KP
3160m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Saima Värton              Kobras          Estonia      01:38.04  01:38.04 00:51.54(2) 00:46.10(1)  
   2. Marje Viirmann            KEKRSK          Estonia      01:43.49     +5:45 00:51.35(1) 00:52.14(3)  
   3. Sarmite Sild              Võru            Estonia      01:49.30    +11:26 01:01.33(4) 00:47.57(2)  
   4. Aino Leppänen             Rasti-Jyry      Finland      02:27.08    +49:04 01:21.28(8) 01:05.40(6)  
   5. Ülle Põldoja              Ilves           Estonia      02:30.41    +52:37 01:03.46(5) 01:26.55(11  
   6. Lubov Gerasimova          Pskov Rus       Russia       02:31.51    +53:47 01:31.32(13 01:00.19(4)  
   7. Liivi Tafenau             Käbi            Estonia      02:37.44    +59:40 01:26.07(12 01:11.37(7)  
   8. Pirjo Kivioja             salon vilpas    Finland      02:37.51    +59:47 01:14.02(6) 01:23.49(10  
   9. Krista Terno              Tammed          Estonia      02:38.49    +60:45 01:38.19(15 01:00.30(5)  
  10. Anu Malts                 TON             Estonia      02:41.24    +63:20 01:21.54(9) 01:19.30(9)  
  11. Ülle Raudsepp             Okas            Estonia      02:42.57    +64:53 01:25.46(11 01:17.11(8)  
  12. Leena Leesment            SRD             Estonia      02:51.33    +73:29 01:23.58(10 01:27.35(12  
  13. Elena Udova               Pskov Rus       Russia       04:05.52   +147:48 02:20.44(16 01:45.08(13  
      Helve Luht                KEKRSK          Estonia      DNF                01:34.03(14 DNS          
      Kersti Ehala              JOKA            Estonia      DNF                00:54.02(3) DNS          
      Marika Kirsspuu           TAOK            Estonia      DQ                 01:15.46(7) MP           
W55

3970m 9KP
3160m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Siiri Poopuu              JOKA            Estonia      01:41.38  01:41.38 00:55.42(3) 00:45.56(1)  
   2. Ene Sulg                  Orvand          Estonia      01:45.10     +3:32 00:55.19(2) 00:49.51(3)  
   3. Tiina Talisoo             KEKRSK          Estonia      01:47.57     +6:19 00:56.09(4) 00:51.48(4)  
   4. Anne Arold                Ilves           Estonia      01:53.40    +12:02 00:52.33(1) 01:01.07(6)  
   5. Ülle Kadak                Lehola          Estonia      02:01.06    +19:28 01:13.08(8) 00:47.58(2)  
   6. Anu Pallon                JOKA            Estonia      02:14.10    +32:32 01:10.35(6) 01:03.35(8)  
   7. Helena Jumppanen          Pihkaniskat     Finland      02:20.46    +39:08 01:19.56(9) 01:00.50(5)  
   8. Raija Lappeteläinen       Hyvinkään Rasti Finland      02:23.58    +42:20 01:12.51(7) 01:11.07(9)  
   9. Inkeri Vapalahti          Karkki-Rasti    Finland      02:31.30    +49:52 01:20.20(10 01:11.10(10  
  10. Lembe Lutterus            Tammed          Estonia      02:31.51    +50:13 01:29.49(12 01:02.02(7)  
  11. Anita Laaksonen           Tarpian Suunta  Finland      03:02.04    +80:26 01:28.15(11 01:33.49(13  
  12. Sirpa Koivula             Rastikarhut     Finland      03:05.05    +83:27 01:42.52(13 01:22.13(11  
  13. Helle Rennu               Saku            Estonia      03:18.01    +96:23 01:50.12(14 01:27.49(12  
  14. Irma  Ahonkivi            Raska           Finland      03:46.36   +124:58 02:00.52(15 01:45.44(14  
      Ulla Lehto                VeVe            Finland      DNF                01:00.35(5) DNF          
W60

3940m 9KP
3090m 10KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Hille Tasa                Tammed          Estonia      01:54.40  01:54.40 01:07.48(4) 00:46.52(2)  
   2. Tiiu Kaasik               Ilves           Estonia      01:55.57     +1:17 01:09.46(5) 00:46.11(1)  
   3. Sirpa  Tarkiainen         Suse            Finland      01:58.46     +4:06 01:07.31(3) 00:51.15(3)  
   4. Anu Saue                  HOK             Estonia      02:05.36    +10:56 01:09.50(6) 00:55.46(4)  
   5. Leili Prans               Ilves           Estonia      02:11.27    +16:47 01:05.20(2) 01:06.07(9)  
   6. Paula Honkavaara          Delta           Finland      02:12.08    +17:28 01:11.25(7) 01:00.43(6)  
   7. Niina Karnit              SRD             Estonia      02:13.09    +18:29 01:01.45(1) 01:11.24(10  
   8. Riina Kivikas             Ilves           Estonia      02:15.51    +21:11 01:17.29(9) 00:58.22(5)  
   9. Alina Kazantseva          Pskov Rus       Russia       02:26.40    +32:00 01:21.55(12 01:04.45(8)  
  10. Kersti Mardiste           KEKRSK          Estonia      02:32.54    +38:14 01:28.25(14 01:04.29(7)  
  11. Beatrice Malmsten         Lynx            Finland      02:41.29    +46:49 01:19.20(10 01:22.09(13  
  12. Aime Mõik                 Jõhvikas        Estonia      02:44.13    +49:33 01:19.31(11 01:24.42(14  
  13. Ene Ehrenpreis            Viru-Nigula spo Estonia      02:47.47    +53:07 01:32.50(15 01:14.57(11  
  14. Mare Aibast               KEKRSK          Estonia      03:11.43    +77:03 01:27.44(13 01:43.59(15  
      Kersti Ploom              Tartu           Estonia      DNF                01:35.00(16 DNS          
      Helena Luoma              Pihkaniskat     Finland      DNF                DNF         01:20.40(12  
      Rudite Šterna             Sigulda         Latvia       DNF                01:41.52(17 DNS          
      Ritva Kajava              Hämeenlinnan Su Finland      DQ                 01:14.38(8) MP           
      Pirjo Reinikainen         Rasti-Jyry      Finland      DNS                DNS         DNS          
W65

3440m 9KP
2480m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Virve Orav                Tammed          Estonia      01:50.27  01:50.27 01:01.15(1) 00:49.12(3)  
   2. Malle Viilma              TON             Estonia      01:56.23     +5:56 01:15.24(4) 00:40.59(1)  
   3. Eeva Tanska               Espoon Suunta   Finland      02:04.16    +13:49 01:14.32(3) 00:49.44(4)  
   4. Anne Jundas               Jõhvikas        Estonia      02:06.59    +16:32 01:13.15(2) 00:53.44(5)  
   5. Ludmila Miasnikova        Pskov Rus       Russia       02:16.41    +26:14 01:19.48(5) 00:56.53(7)  
   6. Seija Piiparinen          Raska           Finland      02:22.49    +32:22 01:26.40(7) 00:56.09(6)  
   7. Kate Rantala              Karkki-Rasti    Finland      02:26.26    +35:59 01:22.42(6) 01:03.44(8)  
   8. Marja-Liisa Väättänen     Helsingin Suunn Finland      02:42.35    +52:08 01:32.32(8) 01:10.03(11  
   9. Mirjami Tupitsa           Rasti-Jyry      Finland      02:44.10    +53:43 01:36.53(9) 01:07.17(9)  
  10. Kaie Kivila               Ilves           Estonia      02:45.14    +54:47 01:56.23(10 00:48.51(2)  
      Ulla Lindsten             Lynx            Finland      DQ                 MP          01:09.26(10  
W70

3440m 9KP
2480m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Kiira Tarassova           TON             Estonia      02:04.06  02:04.06 01:12.12(2) 00:51.54(1)  
   2. Ilse Uus                  TON             Estonia      02:06.56     +2:50 01:06.20(1) 01:00.36(3)  
   3. Ilona Vanaveski           Ilves           Estonia      02:17.42    +13:36 01:18.52(4) 00:58.50(2)  
   4. Aira Mylly                Ounasvaaran Hii Finland      02:34.16    +30:10 01:22.24(5) 01:11.52(5)  
   5. Maie Abram                Ilves           Estonia      02:48.47    +44:41 01:45.13(8) 01:03.34(4)  
   6. Maimu Tornberg            Koop            Estonia      02:56.44    +52:38 01:43.32(7) 01:13.12(6)  
   7. Ülle Mõistlik             Orion           Estonia      03:02.15    +58:09 01:36.32(6) 01:25.43(7)  
   8. Aino Kirkkala             Suosmeren Salpa Finland      03:22.02    +77:56 01:53.57(10 01:28.05(8)  
   9. Leena Norva               Karkki-Rasti    Finland      03:37.56    +93:50 01:52.00(9) 01:45.56(9)  
  10. Urvi Sarv                 Orion           Estonia      05:41.14   +217:08 02:55.20(11 02:45.54(10  
      Maire Raid                Tammed          Estonia      DNF                01:14.00(3) DNS          
W75

2960m 6KP
2320m 8KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Pirkko Raunemaa           HS              Finland      03:45.40  03:45.40 01:42.59(1) 02:02.41(1)  
W8NR

1860m 6KP
1420m 5KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Keidi Keerberg            SOK             Estonia      00:33.22  00:33.22 00:16.21(1) 00:17.01(1)  
   2. Birgit Rõõm               Ilves           Estonia      00:41.20     +7:58 00:19.48(3) 00:21.32(4)  
   3. Emily Vinne               Põlva Spordikoo Estonia      00:42.27     +9:05 00:25.05(5) 00:17.22(2)  
   4. Gerda Kivil                               Estonia      00:45.09    +11:47 00:24.34(4) 00:20.35(3)  
   5. Laura-Liis Kaljur         Harju KEK       Estonia      00:52.27    +19:05 00:27.28(7) 00:24.59(5)  
   6. Merit Tigas               Põlva Spordikoo Estonia      00:55.47    +22:25 00:27.27(6) 00:28.20(7)  
   7. Olesja Shved              SRD             Estonia      01:01.13    +27:51 00:31.19(8) 00:29.54(8)  
   8. Grete Saue                Mercury         Estonia      01:29.21    +55:59 01:01.17(9) 00:28.04(6)  
      Iris Abram                Tammed          Estonia      DNF                00:18.56(2) DNS          
      Ebe Hallik                                Estonia      DNS                DNS         DNS          
W9NR

1860m 6KP
1420m 5KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg  Etapp 1     Etapp 2        
   1. Sofja Leesment            SRD             Estonia      00:40.56  00:40.56 00:22.41(2) 00:18.15(1)  
   2. Kaidi Alamaa              Orvand          Estonia      00:44.02     +3:06 00:21.21(1) 00:22.41(2)  
   3. Evely Ostrov              Põlva Spordikoo Estonia      00:51.30    +10:34 00:24.41(3) 00:26.49(3)  
      Karmen Ilves              Kape            Estonia      DNF                00:43.55(4) DNS          
Rakvere OK
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2012, www.tak-soft.com 8.10.2012 19:48:03