Suunto Games 2012 29-30.09.2012

29.09.2012 Põlula (Jaan Olvet)
M10TR  M12  M12TR  M14A  M14B  M16A  M16B  M18  M20  M21A  M21B  M21C  M21E  M35  M40  M45  M50  M55  M60  M65  M70  M75  M80  M85  M8NR  M9NR 
W10TR  W12  W12TR  W14A  W14B  W16A  W16B  W18  W20  W21A  W21B  W21C  W21E  W35  W40  W45  W50  W55  W60  W65  W70  W75  W80  W85  W8NR  W9NR 

M10TR
1810m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Dainis Männiste           Kobras/Põlva Sp Estonia      00:13.04  00:13.04  
   2. Tommi Liljeström          Helsingin Suunn Finland      00:14.54     +1:50  
   3. Janar Saks                Võru/Võru spord Estonia      00:15.22     +2:18  
   4. Ragnar Rooba              Rakv            Estonia      00:15.47     +2:43  
   5. Helger Orel               Jõhvikas        Estonia      00:17.07     +4:03  
   6. Joonas Mölder             OK Käbi         Estonia      00:17.58     +4:54  
   7. Mihkel Herbert Pais       West            Estonia      00:21.15     +8:11  
   8. Kerten Matto              Kobras/Põlva Sp Estonia      00:23.14    +10:10  
M12
2430m 7KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Sander Pritsik            Rakv            Estonia      00:37.16  00:37.16  
   2. Eerik Priks               Rakv            Estonia      00:37.38     +0:22  
   3. Siim Turban               Rakv            Estonia      00:43.43     +6:27  
   4. Iivo Angerpuro            HS              Finland      00:44.42     +7:26  
   5. Elias Raunemaa            HS              Finland      00:48.54    +11:38  
   6. Jonny Donner              OK77            Finland      00:50.05    +12:49  
   7. Kustu Künnapas            HOK             Estonia      00:56.03    +18:47  
   8. Georg Paal                JOKA            Estonia      00:57.57    +20:41  
   9. Joosep Kaasiku            JOKA            Estonia      01:17.24    +40:08  
  10. Raiko Marrandi            JOKA            Estonia      01:19.31    +42:15  
      Marcus Majorov            JOKA            Estonia      MP                  
      Emil Salmenkylä           HS              Finland      MP                  
      Joosep Rohtla             Peko            Estonia      DNS                 
      Markus Harald Pais        West            Estonia      DNS                 
M12TR
1810m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Karmo-Kris Reintamm       Võru/Võru spord Estonia      00:18.38  00:18.38  
   2. Markus Mürk               Võru/Võru spord Estonia      00:20.37     +1:59  
M14A
3430m 8KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Lauri Pähn                Võru/Võru spord Estonia      00:40.27  00:40.27  
   2. Oliver Kütt               Ilves           Estonia      00:42.50     +2:23  
   3. Villu Serv                Kobras/Põlva Sp Estonia      00:44.43     +4:16  
   4. Tomi-Andre Piirmets       West            Estonia      00:48.41     +8:14  
   5. Kaarel Vesilind           SRD             Estonia      00:49.03     +8:36  
   6. Siim Helmoja              Kobras/Põlva Sp Estonia      00:50.44    +10:17  
   7. Andres Rõõm               Ilves/Tartu SUK Estonia      00:53.52    +13:25  
   8. Marten Kuusmann           Jõhvikas        Estonia      00:57.58    +17:31  
   9. Märten Henrik Pais        West            Estonia      00:58.42    +18:15  
  10. Kaarel Hendrik Zernant    Ilves           Estonia      00:58.49    +18:22  
  11. Krister Aarna             SRD             Estonia      01:13.48    +33:21  
  12. Erik Bleive               Kobras/Põlva Sp Estonia      01:16.53    +36:26  
  13. Peeter Priks              Rakv            Estonia      01:20.53    +40:26  
  14. Kristjan Laugesaar        Rakv            Estonia      01:24.10    +43:43  
      Mihkel Parts              Võru            Estonia      MP                  
      Aaro Angerpuro            HS              Finland      MP                  
      Kristo Sirk               Kobras/Põlva Sp Estonia      DNS                 
      Karel-Sander Kljuzin      Peko            Estonia      DNS                 
      Sander Tomson             Kobras          Estonia      DNS                 
M14B
2430m 7KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Kevin Jaaska              Kobras/Põlva Sp Estonia      00:34.26  00:34.26  
   2. Jasper Ainjärv            JOKA            Estonia      00:36.39     +2:13  
   3. Esko Vanahunt             Kobras/Põlva Sp Estonia      00:39.01     +4:35  
   4. Martin Sults              Kobras/Põlva Sp Estonia      00:39.50     +5:24  
   5. Karlis Sootalu            Jõhvikas        Estonia      00:45.06    +10:40  
      Alo Vahtre                OK Käbi         Estonia      MP                  
      Magnus Kalmo              Jõhvikas        Estonia      MP                  
      Kristofer Pähklepa        Kobras          Estonia      DNS                 
      Kris Schüts               JOKA            Estonia      DNS                 
M16A
5530m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Rando Marrandi            JOKA            Estonia      00:58.00  00:58.00  
   2. Anton Salmenkylä          HS              Finland      01:01.39     +3:39  
   3. Hans Mark Võsu            JOKA            Estonia      01:02.02     +4:02  
   4. Rimmo Rõõm                Ilves/Tartu SUK Estonia      01:02.42     +4:42  
   5. Janek Piirisild           Võru/Võru spord Estonia      01:06.54     +8:54  
   6. Ingmar Bert Sabre         Võru/Võru spord Estonia      01:09.08    +11:08  
   7. Mauno Kapten              Peko            Estonia      01:10.51    +12:51  
   8. Vadim Shved               SRD             Estonia      01:17.07    +19:07  
   9. Holger Post               Koop            Estonia      01:17.22    +19:22  
  10. Janis Velkeris            Aluksne OK      Latvia       01:31.10    +33:10  
  11. Ralf Sannikov             Võru/Võru spord Estonia      01:44.42    +46:42  
      Martin Sulg               JOKA            Estonia      DNS                 
M16B
3430m 8KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Kristo Oja                OK Käbi         Estonia      01:26.52  01:26.52  
M18
7290m 15KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Reimo Liiv                Tammed          Estonia      01:27.44  01:27.44  
   2. Andres Saal               Otepää          Estonia      01:28.03     +0:19  
   3. Tanel Papp                Võru/Võru spord Estonia      01:33.05     +5:21  
   4. Kevin Koskinen            Võru/Võru spord Estonia      01:33.35     +5:51  
   5. Andres Saetalu            Tammed          Estonia      01:41.01    +13:17  
   6. Anti Sõukand              Võru/Võru spord Estonia      01:43.03    +15:19  
   7. Heiki Rein Kiisler        KEKRSK          Estonia      01:43.50    +16:06  
   8. Sten Paal                 JOKA            Estonia      01:53.17    +25:33  
   9. Rain Kauge                Põrgupõhja      Estonia      01:54.33    +26:49  
  10. Mairo Mägi                OK Käbi         Estonia      01:55.25    +27:41  
      Oliver Jõgeva             Kobras/Põlva Sp Estonia      DNS                 
M20
8060m 15KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Kristjan Linnus           Peko            Estonia      01:36.38  01:36.38  
   2. Taavi-Kalle Kiisler       KEKRSK          Estonia      02:01.58    +25:20  
   3. Martin Betlem                             Estonia      02:03.57    +27:19  
M21A
7270m 16KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Alar Assor                Kobras          Estonia      01:10.05  01:10.05  
   2. Tanel Mõttus              Võru            Estonia      01:17.37     +7:32  
   3. Allan Roosimägi           Jõhvikas        Estonia      01:19.39     +9:34  
   4. Märt Kivila               Ilves           Estonia      01:25.37    +15:32  
   5. Kaupo Voormansik          LSF PT          Estonia      01:27.52    +17:47  
   6. Oskari Mikkola            HS              Finland      01:31.46    +21:41  
   7. Ville- Veikko Nurminen    Suosmeren Salpa Finland      01:33.13    +23:08  
   8. Mati Tikerpuu             Sõjakool        Estonia      01:34.18    +24:13  
   9. Indrek Roasto                             Estonia      01:37.04    +26:59  
      Karl Samoson              Orion           Estonia      DNS                 
M21B
6360m 14KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Danilo Piht               mercury         Estonia      01:06.24  01:06.24  
   2. Johan Alenius             IFK Lidingö     Sweden       01:14.26     +8:02  
   3. Magnar Alev               Pühajärve       Estonia      01:17.51    +11:27  
   4. Indrek Mahla              Peko            Estonia      01:18.50    +12:26  
   5. Tanel Saue                Mercury         Estonia      01:20.59    +14:35  
   6. Peep Aedviir              Okas            Estonia      01:25.06    +18:42  
   7. Heiki Saal                Otepää          Estonia      01:26.40    +20:16  
   8. Timo Kaljur               Orvand          Estonia      01:29.36    +23:12  
   9. Pasi Himilä               Karkki-Rasti    Finland      01:29.45    +23:21  
  10. Mart Sooberg                              Estonia      01:30.20    +23:56  
  11. Eero Joonas               Võru            Estonia      01:31.08    +24:44  
  12. Mati Karu                 JOKA            Estonia      01:32.49    +26:25  
  13. Raino Leopard             Peko            Estonia      01:34.44    +28:20  
  14. Andres Lauba              TON             Estonia      01:38.03    +31:39  
  15. Oleg Koshik               SRD             Estonia      02:02.06    +55:42  
      Indrek Pung               Rakv            Estonia      MP                  
      Toomas Telgma             Voller          Estonia      DNS                 
      Reimo Reimer              Okas            Estonia      DNS                 
      Marek Berkman                             Estonia      DNS                 
M21C
4700m 10KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Lauri Ruberg                              Estonia      00:57.52  00:57.52  
   2. Kristjan Kivipalu         LSF PT          Estonia      01:14.48    +16:56  
   3. Jevgeni Shejanov          SRD             Estonia      01:35.05    +37:13  
   4. Guido Aus                                 Estonia      01:46.44    +48:52  
   5. Raul Mõtus                Kunda           Estonia      02:18.25    +80:33  
      Mait Tõnisson                             Estonia      DNS                 
M21E
11410m 23KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Kristo Heinmann           Ilves           Estonia      01:35.24  01:35.24  
   2. Mattias Rennel            KEKRSK          Estonia      01:37.50     +2:26  
   3. Andreas Kraas             EKJ SK          Estonia      01:38.31     +3:07  
   4. Silver Eensaar            Kobras          Estonia      01:42.47     +7:23  
   5. Mati Tiit                 Ilves           Estonia      01:46.44    +11:20  
   6. Taivo Timmusk             HOK             Estonia      01:47.13    +11:49  
   7. Uku-Laur Tali             KEKRSK          Estonia      01:48.25    +13:01  
   8. Ats Sõnajalg              KEKRSK          Estonia      01:49.50    +14:26  
   9. Kaarel Kallas             JOKA            Estonia      01:49.53    +14:29  
  10. Daniils Ozolins           Auseklis IK     Latvia       01:51.38    +16:14  
  11. Kaur Kase                 Võru            Estonia      01:53.47    +18:23  
  12. Daniel Vasser             Kobras          Estonia      01:55.51    +20:27  
  13. Johannes Ehala            JOKA            Estonia      02:03.05    +27:41  
  14. Aleksandr Shved           SRD             Estonia      02:06.52    +31:28  
  15. Ragnar Kruusla            West            Estonia      02:10.35    +35:11  
  16. Ilmar Udam                JOKA            Estonia      02:21.20    +45:56  
  17. Mati Mägi                 HOK             Estonia      02:26.27    +51:03  
      Marek Karm                KEKRSK          Estonia      DNF                 
      Mikael Donner             OK77            Finland      MP                  
      Kaido Hallik              Ilves           Estonia      DNS                 
      Mihkel Järveoja           Kobras          Estonia      DNS                 
M35
8060m 15KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Dmitri Shved              SRD             Estonia      01:11.07  01:11.07  
   2. Tanel Kannel              Rae             Estonia      01:15.45     +4:38  
   3. Mati Korrol               Mercury         Estonia      01:16.02     +4:55  
   4. Margus Marrandi           JOKA            Estonia      01:16.19     +5:12  
   5. Ain Fjodorov              Rae             Estonia      01:18.11     +7:04  
   6. Tommy Rantala             Karkki-Rasti    Finland      01:20.08     +9:01  
   7. Vallo Vaher               JOKA            Estonia      01:20.57     +9:50  
   8. Taras Fedorov             IZHORA          Russia       01:26.02    +14:55  
   9. Martin Kaup               Elioni SK       Estonia      01:27.09    +16:02  
  10. Erki Kriks                LSF PT          Estonia      01:29.41    +18:34  
  11. Allar Kivil               LSF PT          Estonia      01:31.47    +20:40  
  12. Tarmo Klaar               Ilves           Estonia      01:32.17    +21:10  
  13. Lauri Beilmann                            Estonia      01:32.23    +21:16  
  14. Timofey Suratov           Mile-Sport      Estonia      01:36.18    +25:11  
  15. Paul Lumi                                 Estonia      01:40.37    +29:30  
  16. Kaupo Järve               LSF PT          Estonia      01:44.27    +33:20  
  17. Tago Teetamm              Tammed          Estonia      01:46.46    +35:39  
  18. Rünno Sulg                LSF PT          Estonia      01:57.54    +46:47  
  19. Eero Soone                                Estonia      02:02.07    +51:00  
      Heno Ivanov                               Estonia      DNS                 
M40
7270m 16KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Andrei Nikitin            SRD             Estonia      01:00.18  01:00.18  
   2. Heiti Hallikma            Võru            Estonia      01:00.22     +0:04  
   3. Raivo Reiman              West            Estonia      01:00.58     +0:40  
   4. Alar Abram                Tammed          Estonia      01:02.47     +2:29  
   5. Raul Kudre                Peko            Estonia      01:09.49     +9:31  
   6. Martin Aunin                              Estonia      01:10.14     +9:56  
   7. Olavi Loo                 West            Estonia      01:11.28    +11:10  
   8. Jyrki Nieminen            Lounais-Hämeen  Finland      01:12.26    +12:08  
   9. Margus Klementsov         Mercury         Estonia      01:12.57    +12:39  
  10. Paavo Rõigas              Peko            Estonia      01:14.02    +13:44  
  11. Enn Jaama                 Peko            Estonia      01:15.17    +14:59  
  12. Mart Ostra                Nõmme           Estonia      01:16.51    +16:33  
  13. Kaido Nurja               Nõmme           Estonia      01:17.13    +16:55  
  14. Lauri Olli                LSF PT          Estonia      01:20.26    +20:08  
  15. Arthur Raichmann          LSF PT          Estonia      01:21.21    +21:03  
  16. Kimmo Liljeström          Helsingin Suunn Finland      01:22.39    +22:21  
  17. Raul Kangur               Peko            Estonia      01:22.53    +22:35  
  18. Raivo Erik                Rae             Estonia      01:26.24    +26:06  
  19. Andres Hummal                             Estonia      01:26.59    +26:41  
  20. Meelis Zimmermann         Kape            Estonia      01:27.36    +27:18  
  21. Arvo Laanemets            TAOK            Estonia      01:28.39    +28:21  
  22. Pekka Saalasti            Mustalammen Pal Finland      01:30.08    +29:50  
  23. Mart Jakobson             KEKRSK          Estonia      01:36.58    +36:40  
  24. Vladimir Pasechnik        IZHORA          Russia       01:37.44    +37:26  
  25. Roman Shved               SRD             Estonia      01:41.36    +41:18  
  26. Toomas Talumaa            HOK             Estonia      01:42.43    +42:25  
  27. Urmas Aarna               SRD             Estonia      02:10.42    +70:24  
      Erkki Penu                West            Estonia      DNS                 
      Marti Ranne               G4S             Estonia      DNS                 
      Tarmo Zernant             Ilves           Estonia      DNS                 
M45
6360m 14KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Erik Keerberg             SOK             Estonia      00:58.52  00:58.52  
   2. Antti Roose               Kobras          Estonia      01:00.30     +1:38  
   3. Priit Pääslane            Ilves           Estonia      01:00.56     +2:04  
   4. Urmas Sulaoja             Jõhvikas        Estonia      01:02.59     +4:07  
   5. Matti Yliluikki           Suomusjärven Si Finland      01:08.27     +9:35  
   6. Priit Överus              Mercury         Estonia      01:10.34    +11:42  
   7. Inno Ling                 Lehola          Estonia      01:15.27    +16:35  
   8. Sergey Pasechnik          IZHORA          Russia       01:15.42    +16:50  
   9. Vladimir Savinov          SRD             Estonia      01:16.02    +17:10  
  10. Taivo Tali                KEKRSK          Estonia      01:17.26    +18:34  
  11. Tenno Alamaa              JOKA            Estonia      01:17.56    +19:04  
  12. Roman Kattai              KVÜÕA           Estonia      01:18.11    +19:19  
  13. Sergei Shved              SRD             Estonia      01:20.02    +21:10  
  14. Tõnu Ilves                Kape            Estonia      01:20.21    +21:29  
  15. Veiko Pak                 Rae             Estonia      01:20.37    +21:45  
  16. Anatolijs Ozolins         Auseklis IK     Latvia       01:21.15    +22:23  
  17. Timo Neuvonen             Mustalammen Pal Finland      01:30.12    +31:20  
  18. Jukka Oksanen             Rastikarhut     Finland      01:33.43    +34:51  
  19. Jukka Honkasaari          PIIKKIÖ Karhu   Finland      01:37.25    +38:33  
  20. Sakari Mikkola            HS              Finland      01:40.44    +41:52  
  21. Jaanus Viljamaa                           Estonia      01:50.44    +51:52  
  22. Andres Saetalu                            Estonia      01:58.07    +59:15  
      Immo Oksanen              Rastikarhut     Finland      MP                  
      Michael Linde             IF Åland        Finland      MP                  
M50
5530m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Tiit Tali                 Ilves           Estonia      00:49.47  00:49.47  
   2. Andres Talver             Mercury         Estonia      00:52.12     +2:25  
   3. Eduard Pukkonen           KEKRSK          Estonia      00:54.58     +5:11  
   4. Maido Kaljur              KEKRSK          Estonia      00:57.23     +7:36  
   5. Mati Preitof              KEKRSK          Estonia      00:58.25     +8:38  
   6. Sergey Udov               Pskov Rus       Slovenia     00:59.21     +9:34  
   7. Paul Poopuu               JOKA            Estonia      01:01.12    +11:25  
   8. Jaak Rohtsalu             Rakv            Estonia      01:03.12    +13:25  
   9. Timo Asikainen            Hiisirasti      Finland      01:03.25    +13:38  
  10. Raul Olesk                Kobras          Estonia      01:03.32    +13:45  
  11. Raul Laas                 JOKA            Estonia      01:03.58    +14:11  
  12. Tuomo Puustinen           Pihkaniskat     Finland      01:05.34    +15:47  
  13. Maxim Gureev              Mile-Sport      Estonia      01:06.47    +17:00  
  14. Ando Post                 Koop            Estonia      01:07.31    +17:44  
  15. Kalev Ruberg                              Estonia      01:09.00    +19:13  
  16. Vello Post                Koop            Estonia      01:14.40    +24:53  
  17. Juha Eronen               Karkki-Rasti    Finland      01:15.58    +26:11  
  18. Margus Jaanus             Koop            Estonia      01:20.29    +30:42  
  19. Michail Ivanov            Pskov Rus       Russia       01:20.51    +31:04  
  20. Risto Pettinen            Mustalammen Pal Estonia      01:21.30    +31:43  
  21. Dmitry Vinogradov         Mile-Sport      Estonia      01:24.20    +34:33  
  22. Andrey Oshmarin           Pskov Rus       Russia       01:29.05    +39:18  
  23. Mihkel Nahkur             Jõhvikas        Estonia      01:31.41    +41:54  
  24. Matti Betlem                              Estonia      01:35.38    +45:51  
  25. Aivar Tooming             Rakv            Estonia      01:41.25    +51:38  
  26. Ivo Tamla                 Koop            Estonia      01:56.02    +66:15  
      Tõnu Loog                 Kobras          Estonia      DNF                 
M55
5130m 10KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Toivo Toomas              Peko            Estonia      00:46.53  00:46.53  
   2. Jarmo Lehto               VeVe            Finland      00:50.09     +3:16  
   3. Arto Niemi                HIKIKI          Finland      00:50.56     +4:03  
   4. Andres Minn               JOKA            Estonia      00:53.12     +6:19  
   5. Rein Rooni                Orvand          Estonia      00:54.53     +8:00  
   6. Riho Kokk                 Rakv            Estonia      00:55.07     +8:14  
   7. Veli-Matti Heinonen       HIKIKI          Finland      00:56.08     +9:15  
   8. Vilnis Velkeris           Aluksne OK      Latvia       00:57.48    +10:55  
   9. Jüri Rokko                SK RT           Estonia      01:00.00    +13:07  
  10. Tor-Olof Blomster         IF Åland        Sweden       01:03.08    +16:15  
  11. Ago Samoson                               Estonia      01:06.40    +19:47  
  12. Mati Karp                 Tempo           Estonia      01:07.14    +20:21  
  13. Kalju Vaikjärv            Vunder          Estonia      01:08.44    +21:51  
  14. Pertti Laine              Mustalammen Pal Finland      01:11.56    +25:03  
  15. Jarmo Jumppanen           Pihkaniskat     Finland      01:12.36    +25:43  
  16. Ahto Karu                 JOKA            Estonia      01:13.03    +26:10  
  17. Kalmer Keevend            JOKA            Estonia      01:14.32    +27:39  
  18. Tore Högnäs               IF Brahe        Finland      01:15.12    +28:19  
  19. Lars Janlöv               IF Åland        Sweden       01:17.44    +30:51  
  20. Aigar Pindmaa             Võru            Estonia      01:19.15    +32:22  
  21. Heikki Kivioja            salon vipas     Finland      01:21.41    +34:48  
  22. Timo Glad                 Rasti-Jyry      Estonia      01:23.36    +36:43  
  23. Heini Tammik              Kape            Estonia      01:29.28    +42:35  
  24. Tuomo Mattila             HS              Finland      01:40.32    +53:39  
  25. Lasse Laaksonen           Suomusjärven Si Finland      01:41.57    +55:04  
  26. Toomas Koppel             Saku            Estonia      01:44.07    +57:14  
  27. Juhani Pörsti             Suosmeren Salpa Finland      01:45.32    +58:39  
  28. Simo Valtanen             Hinnerjoen Yrit Finland      01:53.22    +66:29  
  29. Heimo Jumppanen           Pihkaniskat     Finland      02:18.39    +91:46  
      Kalle Luuk                LUS             Estonia      DNS                 
M60
5130m 10KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Riho Männi                Lehola          Estonia      00:49.06  00:49.06  
   2. Vesa Tervo                RR              Finland      00:49.51     +0:45  
   3. Arvo Kivikas              Ilves           Estonia      00:55.11     +6:05  
   4. Markku Nurminen           Suosmeren Salpa Finland      00:57.03     +7:57  
   5. Rein Unt                  TON             Estonia      00:58.23     +9:17  
   6. Juhani Nippala            Rasti-Jyry      Finland      01:01.35    +12:29  
   7. Jouko Koivula             Rastikarhut     Finland      01:02.57    +13:51  
   8. Lasse Kataja              Suomusjärven Si Finland      01:03.08    +14:02  
   9. Kalle Nelk                Tammed          Estonia      01:05.38    +16:32  
  10. Jouko Räty                HIKIKI          Finland      01:05.43    +16:37  
  11. Olli Kares                Hiisirasti      Finland      01:06.24    +17:18  
  12. Rein Hanstein             Okas            Estonia      01:10.15    +21:09  
  13. Ilmar Kirjanen            TAOK            Estonia      01:10.52    +21:46  
  14. Risto Uljas               Rasti-Jyry      Finland      01:11.04    +21:58  
  15. Lasse Kallio              Suomusjärven Si Finland      01:11.28    +22:22  
  16. Väino Aul                 Jõhvikas        Estonia      01:11.50    +22:44  
  17. Enn Kuusik                Rakv            Estonia      01:12.09    +23:03  
  18. Ilmars Limbens            Sigulda         Latvia       01:12.51    +23:45  
  19. Arne Kolk                 Jõhvikas        Estonia      01:15.19    +26:13  
  20. Lembit Nöps               Ilves           Estonia      01:17.00    +27:54  
  21. Pekka  Rytkönen           Pihkaniskat1    Finland      01:18.56    +29:50  
  22. Ismo Kauranen             HIKIKI          Finland      01:26.33    +37:27  
  23. Jarmo Paikkala            Rasti-Jyry      Finland      01:34.34    +45:28  
  24. Tiit Ploompuu             Jõhvikas        Estonia      01:36.23    +47:17  
  25. Heikki Salovaara          SK Pohjantähti  Finland      01:36.58    +47:52  
  26. Tapani Siven              IF Åland        Sweden       01:39.37    +50:31  
  27. Ivan Kazantsev            Pskov Rus       Russia       01:43.22    +54:16  
  28. Pertti Kuosmanen          HIKIKI          Finland      01:44.34    +55:28  
  29. Toomas Naelapää           KEKRSK          Estonia      02:07.03    +77:57  
      Tiit Järvekülg            Rakv            Estonia      DNS                 
      Toivo Saue                HOK             Estonia      DNS                 
M65
3940m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Jouko Visa                Suomusjärven Si Finland      00:43.22  00:43.22  
   2. Ülo Vainura               Tammed          Estonia      00:44.04     +0:42  
   3. Åge Liljeström            Helsingin Suunn Finland      00:48.00     +4:38  
   4. Kari Löyttyjärvi          Rasti-Jyry      Finland      00:48.21     +4:59  
   5. Jukka Aunula              Rasti-Jyry      Finland      00:49.53     +6:31  
   6. Peep Koppel               Koop            Estonia      00:51.53     +8:31  
   7. Ants Tamm                 TON             Estonia      00:53.46    +10:24  
   8. Kalju Toomas              JOKA            Estonia      00:54.28    +11:06  
   9. Tiit Koppel               Orion           Estonia      00:57.22    +14:00  
  10. Elmo Pärna                Lehola          Estonia      01:00.37    +17:15  
  11. Jorma Helin               Rasti-Jyry      Finland      01:01.35    +18:13  
  12. Heino Allikberg           Tammed          Estonia      01:02.12    +18:50  
  13. Agu Koppa                                 Estonia      01:03.02    +19:40  
  14. Mati Poom                 TON             Estonia      01:03.10    +19:48  
  15. Esa  Tarkiainen           SuSe            Finland      01:04.28    +21:06  
  16. Rafael Gordon             West            Estonia      01:06.45    +23:23  
  17. Rauno Visa                Suomusjärven Si Finland      01:10.42    +27:20  
  18. Ilmar Mõistlik            Orion           Estonia      01:11.20    +27:58  
  19. Agu Lipping                               Estonia      01:14.04    +30:42  
  20. Pertti Veijalainen        SK Vuoksi       Finland      01:19.11    +35:49  
  21. Jüri Tähemaa                              Estonia      01:25.30    +42:08  
  22. Lauri Väättänen           Helsingin Suunn Finland      01:28.01    +44:39  
  23. Simo Luoma                Pihkaniskat     Finland      01:36.46    +53:24  
  24. Sergey Miasnikov          Pskov Rus       Russia       01:38.44    +55:22  
  25. Timo Ihantola             HIKIKI          Finland      02:16.02    +92:40  
      Eino Alhola               HIKIKI          Finland      MP                  
      Pentti Reinikainen        Rasti-Jyry      Finland      DNS                 
M70
3940m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Mihhail Taivere           Kape            Estonia      00:58.01  00:58.01  
   2. Jaan Orav                 TON             Estonia      01:00.30     +2:29  
   3. Nikolai Kuha              Kape            Estonia      01:02.50     +4:49  
   4. Mati Tõnus                Orion           Estonia      01:04.11     +6:10  
   5. Onni Rosenkvist           Suosmeren Salpa Finland      01:08.54    +10:53  
   6. Ilmari Tupitsa            Rasti-Jyry      Finland      01:12.24    +14:23  
   7. Rein Küttim               Orion           Estonia      01:14.40    +16:39  
   8. Reijo Leino               HIKIKI          Finland      01:19.59    +21:58  
   9. Vaabo Annus               Orion           Estonia      01:21.08    +23:07  
  10. Georg Sooberg             Võru            Estonia      01:21.11    +23:10  
  11. Olavi Heinonen            Karkki-Rasti    Finland      01:22.19    +24:18  
  12. Oiva Grundström           Rasti-Jyry      Finland      01:25.44    +27:43  
  13. Matti Kuusanka            Rasti-Jyry      Finland      01:26.17    +28:16  
  14. Kalju Tilk                Orion           Estonia      01:27.52    +29:51  
  15. Bjarne Erlandsson         IF Åland        Sweden       01:28.58    +30:57  
  16. Aarne Mardiste            KEKRSK          Estonia      01:33.59    +35:58  
  17. Olli Juntunen             HS              Finland      01:36.56    +38:55  
  18. Vello Loorits             Orion           Estonia      01:37.59    +39:58  
  19. Olavi Leino               HIKIKI          Finland      01:50.08    +52:07  
  20. Martin Ilves              Jõhvikas        Estonia      02:09.09    +71:08  
  21. Rafael Sundkvist          HIKIKI          Finland      02:12.02    +74:01  
      Tauno Jokinen             Suosmeren Salpa Finland      MP                  
      Valter Ploom              Tartu           Estonia      MP                  
      Riho Kilp                 Tammed          Estonia      MP                  
      Heikki Lepistö            HS              Finland      MP                  
M75
3090m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Heino Mardiste            Kape            Estonia      00:49.51  00:49.51  
   2. Ilmar Kask                Ilves           Estonia      01:32.38    +42:47  
   3. Kaarel Koitmets           Jõhvikas        Estonia      01:37.09    +47:18  
   4. Heino Peeterson           West            Estonia      01:39.15    +49:24  
   5. Valju Tali                KEKRSK          Estonia      02:32.59   +103:08  
      Endel Remmet              Kape            Estonia      MP                  
      Antti Honkasaari          PIIKKIÖ Karhu   Finland      OT                  
M80
3090m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Heino Heinloo             Tammed          Estonia      01:18.54  01:18.54  
   2. Edgar Tammik              Orion           Estonia      01:24.49     +5:55  
   3. Feliks Kipper             Orion           Estonia      01:42.41    +23:47  
   4. Juhani Salmenkylä         Helsingin Suunn Finland      01:43.54    +25:00  
M85
3090m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Richard Rooden            Jõhvikas        Estonia      02:23.33  02:23.33  
M8NR
1860m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Jesper Donner             OK77            Finland      00:16.26  00:16.26  
   2. Atte Himilä               Delta           Finland      00:17.09     +0:43  
   3. Ranno Kannel              Rae             Estonia      00:21.12     +4:46  
   4. Markus Kaljur             KEKRSK          Estonia      00:21.18     +4:52  
   5. Ralf Kivil                                Estonia      00:22.30     +6:04  
   6. Oscar Rantala             Karkki-Rasti    Finland      00:23.17     +6:51  
   7. Timo Kudre                Peko            Estonia      00:25.09     +8:43  
   8. Karl Oskar Orro           Võru            Estonia      00:29.05    +12:39  
   9. Sven-Andres Niglas        Jõhvikas        Estonia      00:29.50    +13:24  
  10. Nooa Rantala              Karkki-Rasti    Finland      00:32.45    +16:19  
  11. Jooa Eronen               Delta           Finland      00:35.31    +19:05  
  12. Kaur Hallik                               Estonia      00:43.50    +27:24  
M9NR
1860m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Mattias Maidla            Põlva Spordikoo Estonia      00:14.41  00:14.41  
   2. Mihkel Mahla                              Estonia      00:16.27     +1:46  
   3. Jaan Peeter Viljamaa                      Estonia      00:18.28     +3:47  
   4. Mihkel Abram              Tammed          Estonia      00:20.46     +6:05  
   5. Johannes Niinemäe         HOK             Estonia      00:23.16     +8:35  
   6. Siim Talumaa                              Estonia      00:32.26    +17:45  
W10TR
1810m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Johanna Laanoja           Põlva Spordikoo Estonia      00:13.14  00:13.14  
   2. Eliise Kesküla            HOK             Estonia      00:14.55     +1:41  
   3. Anete Saar                Põlva Spordikoo Estonia      00:18.22     +5:08  
   4. Regina Poom               Jõhvikas        Estonia      00:20.10     +6:56  
   5. Siiri Talts               HOK             Estonia      00:23.34    +10:20  
   6. Kristiin Kalle            Põlva Spordikoo Estonia      00:24.54    +11:40  
   7. Kristina Sidorova         Käbi            Estonia      00:33.08    +19:54  
W12
2110m 8KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Teele Telgma              Tammed          Estonia      00:17.20  00:17.20  
   2. Laura-Liis Kütt           Kobras/Põlva Sp Estonia      00:25.34     +8:14  
   3. Paula Liis Viljamaa                       Estonia      00:29.09    +11:49  
   4. Kelli Nurm                Kobras/Põlva Sp Estonia      00:31.34    +14:14  
   5. Agneliis Pilt             Rakv            Estonia      00:42.34    +25:14  
   6. Carmel Poom               Jõhvikas        Estonia      00:45.05    +27:45  
   7. Krete Auser               Peko            Estonia      00:47.01    +29:41  
   8. Kristina Haug             Võru/Võru spord Estonia      00:50.31    +33:11  
   9. Anastasija Pahhomenkova   SRD             Estonia      00:52.43    +35:23  
W12TR
1810m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Lorely Kõrvel             Kobras/Põlva Sp Estonia      00:12.41  00:12.41  
   2. Kairiin Märtson           Kobras/Põlva Sp Estonia      00:13.28     +0:47  
W14A
2690m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Kristiina Himma           Võru            Estonia      00:35.33  00:35.33  
   2. Janina Donner             OK77            Finland      00:42.07     +6:34  
   3. Emily Raudkepp            Peko            Estonia      00:44.04     +8:31  
   4. Kristel Kõivo             Peko            Estonia      00:44.16     +8:43  
   5. Kaisa Rooba               Rakv            Estonia      00:50.40    +15:07  
      Kelly Vildek              Rakv            Estonia      DNS                 
      Kati Iher                                 Estonia      DNS                 
W14B
2110m 8KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Julia Himilä              Delta           Finland      00:21.21  00:21.21  
   2. Louise Alm                IF Åland        Sweden       00:22.31     +1:10  
   3. Ksenija Shved             SRD             Estonia      00:24.40     +3:19  
   4. Tiina-Maria Tali          KEKRSK          Estonia      00:55.27    +34:06  
W16A
3910m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Marianne Haug             Võru/Võru spord Estonia      00:44.44  00:44.44  
   2. Getter Matto              Kobras/Põlva Sp Estonia      01:01.34    +16:50  
   3. Mariethe-Piret Niglas     Jõhvikas        Estonia      01:13.47    +29:03  
      Doris Kudre               Peko            Estonia      DNS                 
W16B
2690m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Ragne Reiman              West            Estonia      00:49.02  00:49.02  
   2. Aleksandra Leesment       SRD             Estonia      01:11.21    +22:19  
   3. Mathilda Linde            IF Åland        Sweden       01:28.11    +39:09  
      Mare Vahtre               OK Käbi         Estonia      MP                  
W18
4770m 11KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Laura Joonas              Võru/Võru spord Estonia      00:52.21  00:52.21  
   2. Madli-Johanna Maidla      Kobras/Põlva Sp Estonia      00:54.02     +1:41  
   3. Margret Zimmermann        Kape            Estonia      00:55.28     +3:07  
   4. Triinu Rooni              Orvand          Estonia      00:55.57     +3:36  
   5. Kristiine Aluvee          Kobras          Estonia      00:57.33     +5:12  
   6. Jaana Olvet               Rakv            Estonia      01:00.40     +8:19  
   7. Pinja Jylänki             Delta           Finland      01:10.25    +18:04  
   8. Grethe-Johanna Ploompuu   KEKRSK          Estonia      01:34.32    +42:11  
   9. Triine Viirmann           KEKRSK          Estonia      01:36.20    +43:59  
W20
5310m 11KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Marili Zimmermann         Kape            Estonia      01:04.31  01:04.31  
   2. Evely Kaasiku             JOKA            Estonia      01:12.45     +8:14  
   3. Kaia Kivikas              Ilves           Estonia      01:14.45    +10:14  
W21A
4770m 11KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Helle Hallik              JOKA            Estonia      00:54.24  00:54.24  
   2. Karmen Alnek              Võru            Estonia      01:04.17     +9:53  
   3. Anita Karnit              SRD             Estonia      01:04.37    +10:13  
   4. Kadri Limberg             LSF PT          Estonia      01:05.01    +10:37  
   5. Merike Haugas             West            Estonia      01:17.33    +23:09  
   6. Thea Kaljur               KEKRSK          Estonia      01:26.11    +31:47  
   7. Marge Sargma              Tammed          Estonia      01:32.06    +37:42  
   8. Stina Romanovska                          Estonia      01:34.57    +40:33  
   9. Triin Jõeveer                             Estonia      01:39.40    +45:16  
W21B
3910m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Iveta Velkere             Aluksne OK      Latvia       01:01.17  01:01.17  
   2. Ingrid Piht               Mercury         Estonia      01:03.07     +1:50  
   3. Anneli Tamla              Koop            Estonia      01:06.06     +4:49  
   4. Mari-Liis Kaljur          KEKRSK          Estonia      01:10.17     +9:00  
   5. Diana Minin                               Estonia      01:12.15    +10:58  
   6. Sari Vepsäläinen          TuKis           Finland      01:14.24    +13:07  
   7. Tais Vakrõõm              SRD             Estonia      01:15.33    +14:16  
   8. Pille Vinne               Kobras          Estonia      01:19.04    +17:47  
   9. Kairi Tuulmägi            Mercury         Estonia      01:22.22    +21:05  
  10. Merili Palu                               Estonia      01:24.03    +22:46  
  11. Marje Zernant                             Estonia      01:26.28    +25:11  
  12. Maarja Naan                               Estonia      01:36.53    +35:36  
  13. Ilona Poljakova           LSF PT          Estonia      01:37.44    +36:27  
  14. Kadri Isakar              LSF PT          Estonia      01:44.28    +43:11  
  15. Anne Aidma                                Estonia      01:44.29    +43:12  
      Pia Jokinen               IPR             Finland      MP                  
      Siiri Suursoo                             Estonia      MP                  
      Ade Palm                  HOK             Estonia      DNS                 
W21C
3330m 8KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Jenni Hekkala             Nakkilan Wisa   Finland      00:50.07  00:50.07  
   2. Pia  Luovula              Suosmeren Salpa Finland      00:51.08     +1:01  
   3. Veste Kivipalu            LSF PT          Estonia      00:54.56     +4:49  
   4. Ele Sisas                 TAOK            Estonia      00:56.03     +5:56  
   5. Ulvi Oja                  Hansa SK        Estonia      00:58.19     +8:12  
   6. Riina Kink                Koop            Estonia      01:02.52    +12:45  
   7. Geivi Lember              SOK             Estonia      01:25.52    +35:45  
   8. Mare Kitsnik              Saku            Estonia      01:35.26    +45:19  
   9. Katre Kotov                               Estonia      01:37.11    +47:04  
  10. Kristina Vesilind         SRD             Estonia      01:40.19    +50:12  
  11. Tiia Laul                                 Estonia      01:50.15    +60:08  
      Helen Leim                                Estonia      DNF                 
W21E
7290m 15KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Viivi-Anne Soots          Tammed          Estonia      01:14.45  01:14.45  
   2. Merike Vanjuk             Kape            Estonia      01:16.14     +1:29  
   3. Kerstin Uiboupin          Võru            Estonia      01:24.01     +9:16  
   4. Kirti Rebane              Tammed          Estonia      01:24.27     +9:42  
   5. Eleri Hirv                Võru            Estonia      01:28.20    +13:35  
   6. Piibe Tammemäe            SK100           Estonia      01:28.53    +14:08  
   7. Mariann Sulg              Orvand          Estonia      01:33.52    +19:07  
   8. Mirja Virve               Kobras          Estonia      01:34.46    +20:01  
   9. Sigrid Ruul               JOKA            Estonia      01:40.21    +25:36  
  10. Kadi-Liis Minn            JOKA            Estonia      01:42.38    +27:53  
W35
5310m 11KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Heleri Kivil              LSF PT          Estonia      00:56.46  00:56.46  
   2. Edit Kannel               Norma           Estonia      01:03.38     +6:52  
   3. Anneli Pello              Mercury         Estonia      01:10.57    +14:11  
   4. Kadri Parts               Võru            Estonia      01:14.55    +18:09  
   5. Maret Hallikma                            Estonia      01:26.20    +29:34  
   6. Heidi Sild                West            Estonia      01:26.52    +30:06  
   7. Heli Haug                 Võru            Estonia      01:28.53    +32:07  
      Anne-Mari Pevkur                          Estonia      DNS                 
W40
4770m 11KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Jana Kink                 Kape            Estonia      00:51.32  00:51.32  
   2. Signe Raidmets            TON             Estonia      00:55.26     +3:54  
   3. Minija Pääslane           Ilves           Estonia      00:58.37     +7:05  
   4. Triin Vask                Ilves           Estonia      01:02.46    +11:14  
   5. Erika Joonas              Võru            Estonia      01:09.27    +17:55  
   6. Heidi Torp-Donner         OK77            Finland      01:18.27    +26:55  
   7. Meelike Pandis            Ilves           Estonia      01:19.50    +28:18  
   8. Maari Idnurm              Orion           Estonia      01:27.50    +36:18  
   9. Ella Shved                SRD             Estonia      01:30.40    +39:08  
  10. Piret Niglas              Jõhvikas        Estonia      01:33.05    +41:33  
W45
3910m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Lea Leppik                TAOK            Estonia      00:54.00  00:54.00  
   2. Airi Alnek                Võru            Estonia      00:55.11     +1:11  
   3. Merike Paapson            TON             Estonia      00:56.04     +2:04  
   4. Aari Talver               Mercury         Estonia      00:58.04     +4:04  
   5. Anneli Rämmann                            Estonia      01:00.13     +6:13  
   6. Anu Järv                  MARU            Estonia      01:00.26     +6:26  
   7. Tuulikki Salmenkylä       HS              Finland      01:00.57     +6:57  
   8. Inger Jalakas             KEKRSK          Estonia      01:01.34     +7:34  
   9. Mari Roots                TAOK            Estonia      01:11.16    +17:16  
  10. Pilvi-Heli Vettik         JOKA            Estonia      01:16.16    +22:16  
  11. Meeli Kerem                               Estonia      01:17.53    +23:53  
  12. Elin Ilves                Kape            Estonia      01:18.59    +24:59  
  13. Koidu Laanemets           KEKRSK          Estonia      01:19.41    +25:41  
  14. Lembi Berkman                             Estonia      01:22.23    +28:23  
  15. Tiina Tamla               Koop            Estonia      01:24.55    +30:55  
W50
3970m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Marje Viirmann            KEKRSK          Estonia      00:51.35  00:51.35  
   2. Saima Värton              Kobras          Estonia      00:51.54     +0:19  
   3. Kersti Ehala              JOKA            Estonia      00:54.02     +2:27  
   4. Sarmite Sild              Võru            Estonia      01:01.33     +9:58  
   5. Ülle Põldoja              Ilves           Estonia      01:03.46    +12:11  
   6. Pirjo Kivioja             salon vilpas    Finland      01:14.02    +22:27  
   7. Marika Kirsspuu           TAOK            Estonia      01:15.46    +24:11  
   8. Aino Leppänen             Rasti-Jyry      Finland      01:21.28    +29:53  
   9. Anu Malts                 TON             Estonia      01:21.54    +30:19  
  10. Leena Leesment            SRD             Estonia      01:23.58    +32:23  
  11. Ülle Raudsepp             Okas            Estonia      01:25.46    +34:11  
  12. Liivi Tafenau             Käbi            Estonia      01:26.07    +34:32  
  13. Lubov Gerasimova          Pskov Rus       Russia       01:31.32    +39:57  
  14. Helve Luht                KEKRSK          Estonia      01:34.03    +42:28  
  15. Krista Terno              Tammed          Estonia      01:38.19    +46:44  
  16. Elena Udova               Pskov Rus       Russia       02:20.44    +89:09  
W55
3970m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Anne Arold                Ilves           Estonia      00:52.33  00:52.33  
   2. Ene Sulg                  Orvand          Estonia      00:55.19     +2:46  
   3. Siiri Poopuu              JOKA            Estonia      00:55.42     +3:09  
   4. Tiina Talisoo             KEKRSK          Estonia      00:56.09     +3:36  
   5. Ulla Lehto                VeVe            Finland      01:00.35     +8:02  
   6. Anu Pallon                JOKA            Estonia      01:10.35    +18:02  
   7. Raija Lappeteläinen       Hyvinkään Rasti Finland      01:12.51    +20:18  
   8. Ülle Kadak                Lehola          Estonia      01:13.08    +20:35  
   9. Helena Jumppanen          Pihkaniskat     Finland      01:19.56    +27:23  
  10. Inkeri Vapalahti          Karkki-Rasti    Finland      01:20.20    +27:47  
  11. Anita Laaksonen           Tarpian Suunta  Finland      01:28.15    +35:42  
  12. Lembe Lutterus            Tammed          Estonia      01:29.49    +37:16  
  13. Sirpa Koivula             Rastikarhut     Finland      01:42.52    +50:19  
  14. Helle Rennu               Saku            Estonia      01:50.12    +57:39  
  15. Irma  Ahonkivi            Raska           Finland      02:00.52    +68:19  
W60
3940m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Niina Karnit              SRD             Estonia      01:01.45  01:01.45  
   2. Leili Prans               Ilves           Estonia      01:05.20     +3:35  
   3. Sirpa  Tarkiainen         Suse            Finland      01:07.31     +5:46  
   4. Hille Tasa                Tammed          Estonia      01:07.48     +6:03  
   5. Tiiu Kaasik               Ilves           Estonia      01:09.46     +8:01  
   6. Anu Saue                  HOK             Estonia      01:09.50     +8:05  
   7. Paula Honkavaara          Delta           Finland      01:11.25     +9:40  
   8. Ritva Kajava              Hämeenlinnan Su Finland      01:14.38    +12:53  
   9. Riina Kivikas             Ilves           Estonia      01:17.29    +15:44  
  10. Beatrice Malmsten         Lynx            Finland      01:19.20    +17:35  
  11. Aime Mõik                 Jõhvikas        Estonia      01:19.31    +17:46  
  12. Alina Kazantseva          Pskov Rus       Russia       01:21.55    +20:10  
  13. Mare Aibast               KEKRSK          Estonia      01:27.44    +25:59  
  14. Kersti Mardiste           KEKRSK          Estonia      01:28.25    +26:40  
  15. Ene Ehrenpreis            Viru-Nigula spo Estonia      01:32.50    +31:05  
  16. Kersti Ploom              Tartu           Estonia      01:35.00    +33:15  
  17. Rudite Šterna             Sigulda         Latvia       01:41.52    +40:07  
      Helena Luoma              Pihkaniskat     Finland      DNF                 
      Pirjo Reinikainen         Rasti-Jyry      Finland      DNS                 
W65
3440m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Virve Orav                Tammed          Estonia      01:01.15  01:01.15  
   2. Anne Jundas               Jõhvikas        Estonia      01:13.15    +12:00  
   3. Eeva Tanska               Espoon Suunta   Finland      01:14.32    +13:17  
   4. Malle Viilma              TON             Estonia      01:15.24    +14:09  
   5. Ludmila Miasnikova        Pskov Rus       Russia       01:19.48    +18:33  
   6. Kate Rantala              Karkki-Rasti    Finland      01:22.42    +21:27  
   7. Seija Piiparinen          Raska           Finland      01:26.40    +25:25  
   8. Marja-Liisa Väättänen     Helsingin Suunn Finland      01:32.32    +31:17  
   9. Mirjami Tupitsa           Rasti-Jyry      Finland      01:36.53    +35:38  
  10. Kaie Kivila               Ilves           Estonia      01:56.23    +55:08  
      Ulla Lindsten             Lynx            Finland      MP                  
W70
3440m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Ilse Uus                  TON             Estonia      01:06.20  01:06.20  
   2. Kiira Tarassova           TON             Estonia      01:12.12     +5:52  
   3. Maire Raid                Tammed          Estonia      01:14.00     +7:40  
   4. Ilona Vanaveski           Ilves           Estonia      01:18.52    +12:32  
   5. Aira Mylly                Ounasvaaran Hii Finland      01:22.24    +16:04  
   6. Ülle Mõistlik             Orion           Estonia      01:36.32    +30:12  
   7. Maimu Tornberg            Koop            Estonia      01:43.32    +37:12  
   8. Maie Abram                Ilves           Estonia      01:45.13    +38:53  
   9. Leena Norva               Karkki-Rasti    Finland      01:52.00    +45:40  
  10. Aino Kirkkala             Suosmeren Salpa Finland      01:53.57    +47:37  
  11. Urvi Sarv                 Orion           Estonia      02:55.20   +109:00  
W75
2960m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Pirkko Raunemaa           HS              Finland      01:42.59  01:42.59  
W8NR
1860m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Keidi Keerberg            SOK             Estonia      00:16.21  00:16.21  
   2. Iris Abram                Tammed          Estonia      00:18.56     +2:35  
   3. Birgit Rõõm               Ilves           Estonia      00:19.48     +3:27  
   4. Gerda Kivil                               Estonia      00:24.34     +8:13  
   5. Emily Vinne               Põlva Spordikoo Estonia      00:25.05     +8:44  
   6. Merit Tigas               Põlva Spordikoo Estonia      00:27.27    +11:06  
   7. Laura-Liis Kaljur         Harju KEK       Estonia      00:27.28    +11:07  
   8. Olesja Shved              SRD             Estonia      00:31.19    +14:58  
   9. Grete Saue                Mercury         Estonia      01:01.17    +44:56  
      Ebe Hallik                                Estonia      DNS                 
W9NR
1860m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Riik         Tulemus   Viitaeg     
   1. Kaidi Alamaa              Orvand          Estonia      00:21.21  00:21.21  
   2. Sofja Leesment            SRD             Estonia      00:22.41     +1:20  
   3. Evely Ostrov              Põlva Spordikoo Estonia      00:24.41     +3:20  
   4. Karmen Ilves              Kape            Estonia      00:43.55    +22:34  
Rakvere OK
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2012, www.tak-soft.com 8.10.2012 19:43:50