M14  M16  M18  M20  M21A  M21E  M35  M40  M45  M50  M55  M60 
N14  N16  N18  N20  N21A  N21E  N35  N45 

M14
2200m 7KP
Koht  Nimi                           Klubi                Riik            Tulemus    Viitaeg     
   1. Tõnis Laugesaar                Rakv                 Estonia         00:18.42   00:18.42  
   2. Priit Võsupärg                 Kobras               Estonia         00:19.00      +0:18  
   3. Oliver Jõgeva                  Kobras               Estonia         00:19.33      +0:51  
   4. Reigo Teervalt                 Peko                 Estonia         00:21.03      +2:21  
   5. Vadim Shved                    SRD                  Estonia         00:26.48      +8:06  
   6. Rimmo Rõõm                                          Estonia         00:27.31      +8:49  
   7. Vaidotas Bložis                Panevežio KKSC-Orien Lithuania       00:27.53      +9:11  
   8. Modestas Žigas                 Alytaus SRC          Lithuania       00:27.54      +9:12  
   9. Šnioka Paulius                 Sietynas-Perkunas    Lithuania       00:28.00      +9:18  
  10. Dovidas Pranckaitis            Panevezio r. MKSC    Lithuania       00:30.10     +11:28  
  11. Dovydas Dainauskas             Alytaus SRC          Lithuania       00:30.21     +11:39  
  12. Nojus Kalvaitis                SM Gaja-Budakalnis   Lithuania       00:31.03     +12:21  
  13. Danius Kalvaitis               SM Gaja-Budakalnis   Lithuania       00:31.14     +12:32  
  14. Algirdas Bartkevicius          SM Gaja              Lithuania       00:33.15     +14:33  
  15. Irmantas Rakauskas             Alytaus SRC          Lithuania       00:37.03     +18:21  
  16. Rando Marrandi                 JOKA                 Estonia         00:37.05     +18:23  
  17. Arturas Kliukas                Panevežio KKSC-Orien Lithuania       00:37.48     +19:06  
  18. Martin Zvirblis                Kobras               Estonia         00:39.50     +21:08  
  19. Lukas Krencius                 SM Gaja              Lithuania       00:43.53     +25:11  
  20. Kaarel Vesilind                SRD                  Estonia         00:45.02     +26:20  
  21. Gintaras Kuke                  SM Gaja              Lithuania       00:45.03     +26:21  
  22. Lukas Dainauskas               Alytaus SRC          Lithuania       00:51.54     +33:12  
  23. Martin Sulg                    JOKA                 Estonia         00:59.01     +40:19  
      Andres Rõõm                                         Estonia         MP                   
M16
2339m 9KP
Koht  Nimi                           Klubi                Riik            Tulemus    Viitaeg     
   1. Aleksandr Shved                SRD                  Estonia         00:14.44   00:14.44  
   2. Taaniel Tooming                Kobras               Estonia         00:15.07      +0:23  
   3. Nauris Raize                   Madonas BJSS         Latvia          00:17.05      +2:21  
   4. Rene Post                      Kobras               Estonia         00:17.33      +2:49  
   5. Kristjan Linnus                Peko                 Estonia         00:18.14      +3:30  
   6. Asso Kesaväli                  Rakvere OK           Estonia         00:18.25      +3:41  
   7. Arnas Kavolynas                Alytaus SRC-Dainava  Lithuania       00:19.04      +4:20  
   8. Harri Lainemäe                 JOKA                 Estonia         00:22.41      +7:57  
   9. Petras Bagdonas                SM Gaja-Takas        Lithuania       00:23.36      +8:52  
  10. Jonas Maišelis                 Sietynas-Perkunas    Lithuania       00:25.40     +10:56  
  11. Mihkel Viru                    Orvand               Estonia         00:26.46     +12:02  
  12. Ignas Vaicekonis               Panevežio KKSC-Orien Lithuania       00:27.17     +12:33  
  13. Martin Liidlein                JOKA                 Estonia         00:27.38     +12:54  
  14. Edminas Mockevicius            Alytaus SRC          Lithuania       00:28.04     +13:20  
  15. Lauri Lainemäe                 JOKA                 Estonia         00:37.41     +22:57  
      Romanas Rybakovas              Neringos SM          Lithuania       DNS                  
      Hendrik Kurrikoff              JOKA                 Estonia         DNS                  
M18
2959m 11KP
Koht  Nimi                           Klubi                Riik            Tulemus    Viitaeg     
   1. Raivo Kivlenieks               Ogre Ok              Latvia          00:18.59   00:18.59  
   2. Nauris Neimanis                OK Ogre              Latvia          00:20.05      +1:06  
   3. Sander Linnus                  Peko                 Estonia         00:20.26      +1:27  
   4. Edgars Briconoks               OK Kapa              Latvia          00:22.30      +3:31  
   5. Marten Vunukainen              Kobras               Estonia         00:28.26      +9:27  
   6. Marek Karm                     OK Nõmme             Estonia         00:35.48     +16:49  
   7. Kaarel Koitjärv                Rakv                 Estonia         00:44.53     +25:54  
      Arvi Alamaa                    Orvand               Estonia         MP                   
      Marcis Udris                   OK Kapa              Latvia          DNS                  
      Jaan Viru                      Orvand               Estonia         DNS                  
M20
2979m 9KP
Koht  Nimi                           Klubi                Riik            Tulemus    Viitaeg     
   1. Joonas Oja                     Rakv                 Estonia         00:15.12   00:15.12  
   2. Tiit Toomas                    Peko                 Estonia         00:16.43      +1:31  
   3. Ain Roosimägi                  Rakv                 Estonia         00:17.09      +1:57  
   3. Priit Randman                  Rakv                 Estonia         00:17.09      +1:57  
   5. Tomas Kokanka                  Zarasu SM            Lithuania       00:18.36      +3:24  
   6. Andris Kivlenieks              OK Ogre              Latvia          00:18.55      +3:43  
   7. Vilius Stankevicius            Sietynas-Perkunas    Lithuania       00:19.31      +4:19  
   8. Giedrius Valantinas            Arboro               Lithuania       00:23.21      +8:09  
   9. Lukas Petrovas                 Sietynas-Perkunas    Lithuania       00:23.31      +8:19  
  10. Laurynas Kiela                 Panevežio KKSC-Orien Lithuania       00:24.30      +9:18  
  11. Stasys Pilius                  Alytaus SRC-Dainava  Lithuania       00:24.33      +9:21  
  12. Paulius Kokanka                Zarasu SM            Lithuania       00:25.57     +10:45  
  13. Povilas Cervonka               Alytaus SRC-Dainava  Lithuania       00:26.00     +10:48  
  14. Donatas Markevicius            Alytaus SRC-Dainava  Lithuania       00:30.51     +15:39  
  15. Vytautas Ralys                 Sietynas-Perkunas    Lithuania       00:32.14     +17:02  
  16. Žilvinas Balna                 Neringos SM          Lithuania       00:34.27     +19:15  
      Emils Udris                    OK Kapa              Latvia          DNS                  
M21A
2569m 8KP
Koht  Nimi                           Klubi                Riik            Tulemus    Viitaeg     
   1. Andres Vesilind                SRD                  Estonia         00:30.54   00:30.54  
M21E
3430m 11KP
Koht  Nimi                           Klubi                Riik            Tulemus    Viitaeg     
   1. Margus Hallik                  LUS                  Estonia         00:17.02   00:17.02  
   2. Even Toomas                    Peko                 Estonia         00:17.32      +0:30  
   3. Tõnis Erm                      TAOK                 Estonia         00:17.55      +0:53  
   4. Taavi Nurm                     Kobras               Estonia         00:18.08      +1:06  
   5. Raul Kudre                     Peko                 Estonia         00:18.24      +1:22  
   6. Toms Veits                     Purva bridejs        Latvia          00:18.50      +1:48  
   7. Tarvo Klaasimäe                OK Ilves             Estonia         00:18.54      +1:52  
   8. Vitalijus Petrulis             Perkunas             Lithuania       00:18.59      +1:57  
   9. Andrej Gerasimov               IGTISA-Perkunas      Lithuania       00:19.45      +2:43  
   9. Vilius Aleliunas               IGTISA-Perkunas      Lithuania       00:19.45      +2:43  
  11. Egidijus Pilybas               Kopa                 Lithuania       00:19.53      +2:51  
  12. Regimantas Kavaliauskas        Perkunas             Lithuania       00:20.39      +3:37  
  13. Danielius Pralgauskis          Takas                Lithuania       00:21.09      +4:07  
  14. Heiti Hallikma                 Võru                 Estonia         00:21.32      +4:30  
  15. Heigo Põld                     Rae                  Estonia         00:21.51      +4:49  
  16. Tõnis Jürimäe                  Ilves                Estonia         00:22.34      +5:32  
  17. Tõnu Tänav                     Rae                  Estonia         00:22.36      +5:34  
  18. Petras Andrašiunas             Sakas                Lithuania       00:22.47      +5:45  
  19. Dalius Boguska                 Levuo                Lithuania       00:23.01      +5:59  
  20. Andreas Kraas                                       Estonia         00:23.10      +6:08  
  21. Rolandas Backys                Fortuna              Lithuania       00:23.22      +6:20  
  22. Arturas Bikulc                 Zarasu SM            Lithuania       00:24.48      +7:46  
  23. Risto Kiilberg                 Tammed               Estonia         00:26.05      +9:03  
  24. Tadas Kazlauskas               Fortuna              Lithuania       00:26.48      +9:46  
  25. Remigijus Masilionis           Fortuna              Lithuania       00:26.53      +9:51  
  26. Mindaugas Kvedaravicius        Levuo                Lithuania       00:28.43     +11:41  
  27. Remigijus Arlauskas            IOSK Budakalnis      Lithuania       00:28.51     +11:49  
  28. Dainoras Saunorius             IGTISA-Perkunas      Lithuania       00:28.59     +11:57  
  29. Edvardas Šcerbavicius          Fortuna              Lithuania       00:29.52     +12:50  
  30. Gediminas Ranonis              Fortuna              Lithuania       00:30.03     +13:01  
      Priit Rooden                                        Estonia         MP                   
M35
2979m 9KP
Koht  Nimi                           Klubi                Riik            Tulemus    Viitaeg     
   1. Svajunas Ambrazas              Sakas                Lithuania       00:17.29   00:17.29  
   2. Romualdas Kazimieraitis        IOSK Budakalnis      Lithuania       00:19.32      +2:03  
   3. Antanas Paužas                 Dainava              Lithuania       00:22.29      +5:00  
   4. Vermo Siim                     MARU                 Estonia         00:25.16      +7:47  
   5. Tomas Stankevicius             Perkunas             Lithuania       00:25.50      +8:21  
   6. Vladislav Pahhomenkov          SRD                  Estonia         00:26.24      +8:55  
   7. Andres Aro                     Tammed               Estonia         00:27.20      +9:51  
   8. Devis Žilovas                  Takas                Lithuania       00:30.32     +13:03  
      Darius Kalvaitis               IOSK Budakalnis      Lithuania       DNS                  
M40
2959m 11KP
Koht  Nimi                           Klubi                Riik            Tulemus    Viitaeg     
   1. Jüri Pärnik                    Peko                 Estonia         00:20.34   00:20.34  
   2. Olav Karu                      Rakv                 Estonia         00:20.45      +0:11  
   3. Vladimir Savinov               SRD                  Estonia         00:26.38      +6:04  
   4. Ülo Viru                       Orvand               Estonia         00:27.21      +6:47  
   5. Sergei Shved                   SRD                  Estonia         00:34.17     +13:43  
   6. Tenno Alamaa                   Orvand               Estonia         00:36.40     +16:06  
M45
2569m 8KP
Koht  Nimi                           Klubi                Riik            Tulemus    Viitaeg     
   1. Martti Parve                   Peko                 Estonia         00:17.37   00:17.37  
   2. Urmas Tammemäe                 Orvand               Estonia         00:20.08      +2:31  
   3. Jaanus Reha                    Koop                 Estonia         00:20.50      +3:13  
   4. Aleksander Pritsik             Rakv                 Estonia         00:22.14      +4:37  
   5. Raul Laas                      JOKA                 Estonia         00:42.12     +24:35  
      Mart Külvik                                         Estonia         MP                   
M50
2569m 8KP
Koht  Nimi                           Klubi                Riik            Tulemus    Viitaeg     
   1. Kalle Ojasoo                   Kobras               Estonia         00:21.24   00:21.24  
   2. Paulis Briconoks               OK Kapa              Latvia          00:22.41      +1:17  
   3. Sulev Tuude                    West                 Estonia         00:22.53      +1:29  
   4. Toivo Toomas                   Peko                 Estonia         00:23.13      +1:49  
   5. Paul Poopuu                    JOKA                 Estonia         00:29.11      +7:47  
   6. Tõnu Sikkal                    Kobras               Estonia         00:30.15      +8:51  
M55
2339m 9KP
Koht  Nimi                           Klubi                Riik            Tulemus    Viitaeg     
   1. Nikolai Järveoja               Kobras               Estonia         00:18.46   00:18.46  
   2. Mati Karp                      Tempo                Estonia         00:19.48      +1:02  
   3. Kestutis Kviecinskas           Dainava              Lithuania       00:25.01      +6:15  
   4. Riho Kilp                      Tammed               Estonia         00:52.02     +33:16  
M60
2189m 9KP
Koht  Nimi                           Klubi                Riik            Tulemus    Viitaeg     
   1. Tõnu Nurm                      Kobras               Estonia         00:16.30   00:16.30  
   2. Mati Kallemets                 Okas                 Estonia         00:21.38      +5:08  
   3. Ants Lindre                    Orvand               Estonia         00:25.21      +8:51  
   4. Agu Koppa                      -                    Estonia         00:29.34     +13:04  
   5. Martin Tõrra                   Kobras               Estonia         00:33.46     +17:16  
   6. Rein Raid                      Kape                 Estonia         00:34.40     +18:10  
   7. Vello Krohn                                         Estonia         00:46.48     +30:18  
      Mati Poom                      TON                  Estonia         00:23.36*            
N14
1709m 7KP
Koht  Nimi                           Klubi                Riik            Tulemus    Viitaeg     
   1. Doris Kudre                    Peko                 Estonia         00:15.43   00:15.43  
   2. Liina Vesilind                 SRD                  Estonia         00:19.00      +3:17  
   3. Sandra Pranskunaite            Panevežio KKSC-Orien Lithuania       00:20.12      +4:29  
   4. Jaana Olvet                    Rakv                 Estonia         00:22.11      +6:28  
   5. Marie Tammemäe                 Orvand               Estonia         00:22.48      +7:05  
   6. Maria Leping                   Peko                 Estonia         00:23.10      +7:27  
   7. Madli-Joanna Maidla            Kobras               Estonia         00:24.27      +8:44  
   8. Milda Radzivonaite             SM Gaja              Lithuania       00:25.27      +9:44  
   9. Greta Stankeviciute            Sietynas-Perkunas    Lithuania       00:28.38     +12:55  
  10. Veronika Maišelyte             Sietynas-Perkunas    Lithuania       00:30.42     +14:59  
  11. Akvile Koženiauskaite          SM Gaja              Lithuania       00:48.56     +33:13  
  12. Ieva Gurviciute                SM Gaja              Lithuania       00:50.23     +34:40  
      Anette Raie                    Keila Suusaklubi     Estonia         MP                   
N16
2200m 7KP
Koht  Nimi                           Klubi                Riik            Tulemus    Viitaeg     
   1. Daisy Kudre                    Peko                 Estonia         00:18.19   00:18.19  
   2. Evely Kaasiku                  JOKA                 Estonia         00:19.39      +1:20  
   3. Kaisa Raudkepp                 Peko                 Estonia         00:19.40      +1:21  
   4. Linda Puusalu                  Kobras               Estonia         00:20.54      +2:35  
   5. Teele Randman                  Rakv                 Estonia         00:21.00      +2:41  
   6. Karolina Šileikaite            Panevežio KKSC-Orien Lithuania       00:24.05      +5:46  
   7. Gabriele Keinaite              Sietynas-Devyni      Lithuania       00:24.57      +6:38  
   8. Ermina Valantinaite            Panevežio r. MKSC    Lithuania       00:27.56      +9:37  
   9. Livita Silvanaviciute          Alytaus SRC          Lithuania       00:35.14     +16:55  
  10. Karina Barabanovaite           SM Gaja              Lithuania       00:48.47     +30:28  
  11. Karolina Lipeikyte             SM Gaja              Lithuania       00:51.03     +32:44  
  12. Reda Mockute                   SM Gaja              Lithuania       00:51.37     +33:18  
N18
2339m 9KP
Koht  Nimi                           Klubi                Riik            Tulemus    Viitaeg     
   1. Piibe Tammemäe                 Orvand               Estonia         00:16.58   00:16.58  
   2. Triin Aedmäe                   Kobras               Estonia         00:18.03      +1:05  
   3. Adele Puusalu                  Kobras               Estonia         00:20.12      +3:14  
   4. Sigrid Ruul                    JOKA                 Estonia         00:24.31      +7:33  
N20
2569m 8KP
Koht  Nimi                           Klubi                Riik            Tulemus    Viitaeg     
   1. Gabija Ražaityte               Medeina              Lithuania       00:20.06   00:20.06  
   2. Maria Zhuravskaja              SRD                  Estonia         00:21.43      +1:37  
   3. Ly Trei                        Kobras               Estonia         00:22.15      +2:09  
   4. Vesta Ambrazaite               Sakas                Lithuania       00:22.47      +2:41  
   5. Karmen Alnek                   Võru                 Estonia         00:25.23      +5:17  
   6. Aušra Žilovaite                SM Gaja-Takas        Lithuania       00:26.02      +5:56  
   7. Maris Palopääl                 Kobras               Estonia         00:26.06      +6:00  
   8. Gintare Talackaite             Sietynas-Perkunas    Lithuania       00:27.46      +7:40  
   9. Ieva Radzivonaite              SM Gaja-Šilas        Lithuania       00:30.40     +10:34  
  10. Gabija Mikalainyte             Sietynas-Perkunas    Lithuania       00:33.06     +13:00  
  11. Eidvile Bagdonaite             SM Gaja-Takas        Lithuania       00:34.33     +14:27  
  12. Laura Bledaite                 SM Gaja-Takas        Lithuania       00:42.01     +21:55  
      Inga Petraityte                Panevežio KKSC-Orien Lithuania       MP                   
      Ieva Zigmantaite               Panevežio KKCS-Orien Lithuania       MP                   
      Egle Žutautaite                Perkunas             Lithuania       DNS                  
N21A
2189m 9KP
Koht  Nimi                           Klubi                Riik            Tulemus    Viitaeg     
   1. Kadri Limberg                  Rakvere OK           Estonia         00:19.44   00:19.44  
N21E
2959m 11KP
Koht  Nimi                           Klubi                Riik            Tulemus    Viitaeg     
   1. Ramune Arlauskiene             IOSK Budakalnis      Lithuania       00:19.57   00:19.57  
   2. Jolanta Šulciene               Perkunas             Lithuania       00:21.56      +1:59  
   3. Tuuli Mäeots                   Võru                 Estonia         00:22.11      +2:14  
   4. Kristine Veita                 Purva bridejs        Latvia          00:24.22      +4:25  
   5. Ingrit Kala                    Peko                 Estonia         00:27.54      +7:57  
   6. Edita Martuseviciute           Perkunas             Lithuania       00:28.24      +8:27  
   7. Liina Palu                     Koop                 Estonia         00:30.32     +10:35  
   8. Virginija Jurkute              ind.                 Lithuania       00:31.53     +11:56  
   9. Kairit Sikkal                  Tartu SUKL           Estonia         00:34.11     +14:14  
  10. Lina Balciunaite               Takas                Lithuania       00:42.22     +22:25  
  11. Loreta Litvinaite              Apuokas              Lithuania       00:51.51     +31:54  
  12. Gaivile Mogilaite              ind.                 Lithuania       01:36.20     +76:23  
N35
2569m 8KP
Koht  Nimi                           Klubi                Riik            Tulemus    Viitaeg     
   1. Aušra Bartkeviciene            SM Gaja              Lithuania       00:24.10   00:24.10  
   2. Gitana Kazimieraitiene         Sakas                Lithuania       00:25.22      +1:12  
   3. Ella Shved                     SRD                  Estonia         00:26.50      +2:40  
   4. Airi Alnek                     Võru                 Estonia         00:27.12      +3:02  
   5. Merike Paapson                 TON                  Estonia         00:27.55      +3:45  
N45
2189m 9KP
Koht  Nimi                           Klubi                Riik            Tulemus    Viitaeg     
   1. Siiri Poopuu                   JOKA                 Estonia         00:21.04   00:21.04  
   2. Saima Värton                   Kobras               Estonia         00:21.42      +0:38  
   3. Marje Tobreluts                Kobras               Estonia         00:21.45      +0:41  
      Marje Viirmann                 KEKRSK               Estonia         MP                   
      Regina Švagždiene              Neringos SM-Kopa     Lithuania       MP                   
Rakvere OK
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2008, www.tak-soft.com 27.12.2008 20:06:49