Virumaa O-jooks
D12  D14  D16  D18  D20  D21A  D21B  D35  D40  D45  D50  D55 
H12  H14  H16  H18  H20  H21A  H21B  H35  H40  H45  H50  H55  H60  H65 

D12

2350m 5KP
1510m 6KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
D14

3009m 10KP
2320m 8KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
   1. Jaana Olvet                    Rakv                 02:11.19      1.      01:29.16(1)  00:42.03(1)    
      Silja Olesk                    Kobras               DNF                   DNS          00:59.13(2)    
D16

4790m 13KP
4830m 15KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
   1. Teele  Randman                 Rakv                 02:38.41      1.      01:26.18(1)  01:12.23(1)    
   2. Marta  Olvet                   Rakv                 03:26.12      2.      01:46.01(2)  01:40.11(2)    
D18

5870m 14KP
5820m 16KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
   1. Tiina Turban                   Rakv                 04:02.20      1.      02:15.58(2)  01:46.22(1)    
      Laura Suur                     Visa                 DNF                   01:28.02(1)  DNS            
D20

7919m 14KP
7100m 17KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
      Kristi  Pellja                 JOKA                 DQ                    MP           01:41.55(1)    
      Anni Vainola                   Rakv                 DNS                   DNS          DNS            
D21A

7919m 14KP
7100m 17KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
   1. Piibe Tammemäe                 Orvand               02:50.56      1.      01:26.46(1)  01:24.10(2)    
   2. Mariann Sulg                   Orvand               02:53.37      2.      01:33.32(2)  01:20.05(1)    
   3. Edit Kannel                    Rae                  03:37.56      3.      01:53.17(3)  01:44.39(3)    
   4. Triin Jõeveer                  Talkur               04:28.20      4.      02:07.33(4)  02:20.47(4)    
D21B

3879m 12KP
3700m 11KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
   1. Helina Vallaste                -                    02:21.55      1.      01:21.29(1)  01:00.26(1)    
D35

5870m 14KP
5820m 16KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
   1. Mari Turban                    Rakv                 04:34.00      1.      02:15.01(1)  02:18.59(1)    
D40

5870m 14KP
5820m 16KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
      Merike  Paapson                TON                  DNF                   01:31.36(2)  DNS            
      Marje Viirmann                 KEKRSK               DQ                    01:10.09(1)  MP             
D45

5870m 14KP
5820m 16KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
      Maire Kure                     Kape                 DQ                    MP           DNS            
D50

4790m 13KP
4830m 15KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
   1. Gea Rennel                     KEKRSK               02:34.43      1.      01:16.59(1)  01:17.44(1)    
   2. Tiina Talisoo                  Orvand               02:48.01      2.      01:26.27(3)  01:21.34(2)    
   3. Heili Vasser                   Kunda                03:19.04      3.      01:43.48(4)  01:35.16(3)    
      Anu Pallon                     JOKA                 DNF                   01:49.28(5)  DNS            
      Vaike Tomann                   Ilves                DNF                   02:24.17(6)  DNS            
      Ene Sulg                       Orvand               DQ                    01:22.27(2)  MP             
D55

4790m 13KP
4830m 15KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
   1. Maire Limberg                  Rakv                 02:53.58      1.      01:31.17(1)  01:22.41(3)    
   2. Tiiu Kaasik                    Ilves                02:57.51      2.      01:44.27(5)  01:13.24(1)    
   3. Eha Kriks                      Rakv                 02:58.06      3.      01:37.13(4)  01:20.53(2)    
   4. Aime Mõik                      Jõhvikas             03:07.36      4.      01:35.14(3)  01:32.22(5)    
   5. Kersti Mardiste                KEKRSK               03:18.01      5.      01:33.38(2)  01:44.23(6)    
   6. Ilse Uus                       TON                  03:39.51      6.      02:07.53(6)  01:31.58(4)    
      Maire Raid                     Tammed               DNF                   02:20.35(8)  DNS            
      Hille  Tasa                    Tammed               DNF                   02:16.36(7)  DNS            
      Anne Jundas                    Jõhvikas             DQ                    MP           MP             
H12

3009m 10KP
2320m 8KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
   1. Rando Marrandi                 JOKA                 02:49.42      1.      01:22.09(1)  01:27.33(1)    
      Tõnis Torm Nöps                Ilves                DQ                    MP           DNS            
H14

4790m 13KP
4830m 15KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
   1. Tõnis Laugesaar                Rakv                 02:16.30      1.      01:10.35(1)  01:05.55(1)    
H16

6030m 14KP
4920m 15KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
   1. Asso Kesaväli                  Rakv                 02:52.18      1.      01:34.34(1)  01:17.44(1)    
   2. Jorma Valge                                         03:00.47      2.      01:35.43(2)  01:25.04(2)    
      Indrek Pärn                    Visa                 DNS                   DNS          DNS            
H18

8630m 16KP
7500m 20KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
      Karmo Kübarsepp                Jõhvikas             DQ                    MP           03:09.09(1)    
      Arvi Alamaa                    Orvand               DQ                    01:53.10(1)  MP             
      Kaarel Koitjärv                Rakv                 DQ                    MP           DNS            
H20

9439m 18KP
8890m 20KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
   1. Ain Roosimägi                  Rakv                 02:56.58      1.      01:27.50(1)  01:29.08(1)    
      Joonas Oja                     Rakv                 DNF                   02:18.00(2)  DNS            
H21A

9439m 18KP
8890m 20KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
   1. Margus Marrandi                JOKA                 03:00.37      1.      01:25.05(1)  01:35.32(6)    
   2. Priit Randman                  Rakv                 03:03.05      2.      01:34.42(3)  01:28.23(2)    
   3. Tanel Kannel                   Rae                  03:03.32      3.      01:36.23(4)  01:27.09(1)    
   4. Toomas Marrandi                JOKA                 03:17.05      4.      01:45.14(5)  01:31.51(5)    
   5. Peep Otstavel                  LSF PT               03:38.29      5.      01:56.54(6)  01:41.35(8)    
      Raivo  Pellja                  JOKA                 DNF                   01:32.06(2)  DNS            
      Johannes Tasa                  Tammed               DNF                   02:01.01(7)  DNS            
      Marek Karm                     KEKRSK               DNF                   DNS          01:31.10(3)    
      Tenno  Alamaa                  Orvand               DQ                    MP           01:38.05(7)    
      Allan Roosimägi                Jõhvikas             DQ                    MP           02:21.25(9)    
      Janno Kivik                    Visa                 DQ                    MP           DNS            
      Rene Ottesson                  Lehola               DQ                    MP           DNS            
      Lauri Lahtmäe                  Kape                 DNS                   DNS          DNS            
H21B

7530m 16KP
6730m 17KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
   1. Martin Kaup                    Elioni SK            02:50.37      1.      01:30.07(1)  01:20.30(1)    
   2. Martin Suga                                         03:28.06      2.      01:44.51(2)  01:43.15(2)    
      Raul Mõtus                     Kunda                DNF                   01:59.17(4)  DNS            
      Viljar Vainola                 Mercury              DNF                   01:58.23(3)  DNS            
      Daniel Vasser                  Talkur               DQ                    MP           MP             
      Aleksei Komarov                                     DNS                   DNS          DNS            
H35

9439m 18KP
8890m 20KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
   1. Jaan Olvet                     Rakv                 03:29.00      1.      01:36.02(1)  01:52.58(2)    
      Arthur Raichmann               LSF PT               DQ                    DNS          MP             
      Argo Loo                       JOKA                 DQ                    MP           01:52.03(1)    
      Joonas  Jürisaar               MvSt                 DQ                    01:58.02(2)  MP             
H40

8630m 16KP
7500m 20KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
   1. Olav Karu                      Rakv                 02:45.03      1.      01:33.23(2)  01:11.40(1)    
   2. Raul Hindov                    TON                  02:52.19      2.      01:35.00(3)  01:17.19(2)    
   3. Ulvar Pavlov                                        03:13.40      3.      01:30.21(1)  01:43.19(5)    
   4. Andres Hummal                  Kunda                03:49.31      4.      02:10.47(5)  01:38.44(4)    
   5. Eerik Lossmann                                      03:49.38      5.      02:02.43(4)  01:46.55(6)    
   6. Tiit Olju                      Orvand               04:18.56      6.      02:25.29(6)  01:53.27(7)    
      Eldur Orupõld                  Visa                 DNF                   04:05.44(7)  DNS            
H45

8630m 16KP
7500m 20KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
   1. Aleksander Pritsik             Rakv                 03:04.40      1.      01:38.56(2)  01:25.44(2)    
   2. Urmas Sulaoja                  Jõhvikas             03:05.43      2.      01:32.38(1)  01:33.05(4)    
   3. Raul Laas                      Orvand               03:06.34      3.      01:44.57(4)  01:21.37(1)    
   4. Jaak Rohtsalu                  Rakv                 03:18.44      4.      01:40.31(3)  01:38.13(5)    
      Raul Olesk                     Kobras               DNF                   DNS          01:32.58(3)    
      Eerik Tamm                     -                    DNF                   02:03.09(5)  DNS            
      Tõnu Loog                      Kobras               DQ                    02:44.57(6)  MP             
H50

7530m 16KP
6730m 17KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
   1. Kaljo Julge                    Kape                 02:51.58      1.      01:39.24(2)  01:12.34(1)    
   2. Vello Vasser                   Kunda                03:57.04      2.      02:06.35(4)  01:50.29(2)    
      Tauno Kure                     Kape                 DNF                   01:45.57(3)  DNS            
      Udo Lüüs                       Ilves                DNF                   01:30.15(1)  DNS            
      Väino Kundla                   Orvand               DQ                    MP           DNS            
H55

7530m 16KP
6730m 17KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
   1. Kivikas Arvo                   Ilves                02:59.35      1.      01:41.27(2)  01:18.08(1)    
   2. Heini Tammik                   Kape                 03:04.00      2.      01:37.49(1)  01:26.11(3)    
   3. Kalle Nelk                     Saue Tammed          03:18.42      3.      01:54.30(5)  01:24.12(2)    
   4. Tiit Ploompuu                  Hooler               03:39.41      4.      01:49.34(3)  01:50.07(4)    
   5. Arne Kolk                      Jõhvikas             04:04.05      5.      02:05.47(6)  01:58.18(5)    
      Jüri Rokko                     SK TK                DNF                   DNS          02:25.24(6)    
      Lasse Kalliomaa                                     DQ                    MP           DNS            
      Toomas Puss                    Visa                 DQ                    MP           DNS            
      Aare Limberg                   Rakv                 DQ                    DNS          MP             
H60

6030m 14KP
4920m 15KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
   1. Peep Koppel                    Koop                 02:41.29      1.      01:32.10(1)  01:09.19(1)    
   2. Enn Kuusik                     Rakv                 02:47.39      2.      01:35.30(2)  01:12.09(2)    
   3. Tiit Koppel                    Orion                03:12.58      3.      01:47.34(5)  01:25.24(3)    
   4. Kalju Toomas                   JOKA                 03:27.38      4.      01:37.35(3)  01:50.03(4)    
      Mati Poom                      TON                  DNF                   01:42.28(4)  DNS            
      Agu Koppa                                           DNF                   02:02.04(6)  DNS            
H65

3879m 12KP
3700m 11KP
Pos.  Name                           Club                 Result     PosCl Pos. Race 1       Race 2           
   1. Kalju Tilk                     Orion                01:53.44      1.      01:03.38(1)  00:50.06(1)    
   2. Aarne  Mardiste                KEKRSK               03:03.48      2.      01:52.42(3)  01:11.06(4)    
   3. R Iho  Kilp                    Tammed               03:14.18      3.      02:06.22(4)  01:07.56(2)    
   4. Kaarel Koitmets                Jõhvikas             03:54.09      4.      02:18.37(5)  01:35.32(5)    
      Vello Krohn                    Tammed               DQ                    01:45.44(2)  MP             
      Edgar Tammik                   Orion                DQ                    MP           01:10.11(3)    
Rakvere OK
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2008, www.tak-soft.com 5/25/2008 19:09:15