Virumaa O-Jooks / LVMV 2013 21.09.2013

21.09.2013 Põlula (Kuno Rooba)
M10  M12  M14  M16  M18  M21  M35  M45  M55  M65  M75 
N10  N12  N14  N16  N18  N21  N35  N45  N55  N65 

M10
1580m 4KP
Koht  Nimi                      Klubi           EOL   Klass Tulemus   Viitaeg    
   1. Emil Eensaar              Star Wars Troop 11300 M10   00:19.39  00:19.39 
M12
1580m 4KP
Koht  Nimi                      Klubi           EOL   Klass Tulemus   Viitaeg    
   1. Sander Pritsik            Rakv            11597 M12   00:14.43  00:14.43 
   2. Siim Turban               Rakv             9436 M12   00:20.14     +5:31 
   3. Helger Orel               Jõhvikas        15612 M12   00:26.47    +12:04 
      Ragnar Rooba              Rakv             9648 M12   Ei start           
M14
3120m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           EOL   Klass Tulemus   Viitaeg    
   1. Horm Assmann                              17995 M14   01:32.31  01:32.31 
      Kiur Erik Eensaar         Star Wars Troop  9606 M14   Puuduv KP          
      Marten Kuusmann           Jõhvikas        15625 M14   Ei start           
M16
3120m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           EOL   Klass Tulemus   Viitaeg    
   1. Tanel Heinsoo             Rakv             9447 M16   00:40.59  00:40.59 
   2. Lauri Kukk                Rakv            17258 M16   00:42.57     +1:58 
   3. Kristjan Laugesaar        Rakv             9473 M16   00:43.42     +2:43 
M18
5380m 16KP
Koht  Nimi                      Klubi           EOL   Klass Tulemus   Viitaeg    
   1. Vadim Shved               SRD              4202 M18   00:59.33  00:59.33 
   2. Madis Tooming             Rakv             9651 M18   01:15.55    +16:22 
M21
6790m 19KP
Koht  Nimi                      Klubi           EOL   Klass Tulemus   Viitaeg    
   1. Rain Eensaar              EKJ SK           1144 M21   00:54.55  00:54.55 
   2. Martin Kaup               LSF PT           9030 M21   01:15.42    +20:47 
   3. Allan Roosimägi           Jõhvikas         4393 M21   02:10.12    +75:17 
      Karmo Kübarsepp           Jõhvikas         7236 M21   Puuduv KP          
M35
5570m 16KP
Koht  Nimi                      Klubi           EOL   Klass Tulemus   Viitaeg    
   1. Sergei Shirokov           SRD              1019 M35   00:51.37  00:51.37 
   2. Tõnis Kruusmaa            Rakv             3179 M35   00:51.44     +0:07 
   3. Raivo Reiman              West              634 M35   00:54.15     +2:38 
   4. Erki Kriks                LSF PT           1821 M35   00:57.37     +6:00 
   5. Jaan Olvet                Rakv             1045 M35   01:06.55    +15:18 
   6. Mart Ostra                Nõmme             642 M35   01:07.27    +15:50 
   7. Andres Hummal             KUNDA OK         9466 M35   01:08.01    +16:24 
   8. Sergei Mui˛nieks          Jõhvikas        14315 M35   02:54.23   +122:46 
      Dmitri Gridin             Eesti EJ        15648 M35   Katk               
      Andres Kõver                              20426 M35   Puuduv KP          
M45
5380m 16KP
Koht  Nimi                      Klubi           EOL   Klass Tulemus   Viitaeg    
   1. Antti Roose               Kobras           4962 M45   00:59.42  00:59.42 
   2. Aleksander Pritsik        Rakv             2018 M45   01:01.47     +2:05 
   3. Johan Alenius             IFK Lidingö      7149 M45   01:04.39     +4:57 
   4. Raul Laas                 JOKA             5372 M45   01:05.45     +6:03 
   5. Urmas Sulaoja             Jõhvikas         2401 M45   01:06.03     +6:21 
   6. Jaak Rohtsalu             Rakv             2231 M45   01:09.53    +10:11 
   7. Matis Märtson             Novaator RSK    14771 M45   01:30.41    +30:59 
   8. Mati Tatrik               KoeruSK          6794 M45   01:34.58    +35:16 
      Aleksandr Gnidenko        Jõhvikas        15747 M45   Katk               
      Ants Turban               Rakv              644 M45   Ei start           
M55
4490m 14KP
Koht  Nimi                      Klubi           EOL   Klass Tulemus   Viitaeg    
   1. Tõnu Taal                 JOKA              224 M55   00:50.11  00:50.11 
   2. Rein Kriks                Rakv             1823 M55   00:51.39     +1:28 
   3. Rein Unt                  TON               320 M55   00:53.59     +3:48 
   4. Jüri Rokko                SK RT            1240 M55   00:57.20     +7:09 
   5. Aare Limberg              Rakv             3584 M55   01:01.32    +11:21 
   6. Heini Tammik              Kape             1311 M55   01:01.44    +11:33 
   7. Kalmer Keevend            JOKA               73 M55   01:02.33    +12:22 
   8. Ilmar Kirjanen            TAOK              411 M55   01:13.50    +23:39 
   9. Aimur Raudsepp            JOKA               70 M55   01:17.25    +27:14 
  10. Arne Kolk                 Jõhvikas          415 M55   01:17.35    +27:24 
  11. Neeme Malva               Rakv             3586 M55   01:20.45    +30:34 
  12. Mati Karp                 Tempo             274 M55   01:23.35    +33:24 
  13. Kalju Vaikjärv            Vunder              2 M55   01:24.01    +33:50 
  14. Mati Randoja              Jõhvikas        14226 M55   01:45.23    +55:12 
      Rein Rooni                Orvand            240 M55   Katk               
      Pjotr Aksjonov            Jõhvikas         1695 M55   Puuduv KP          
M65
3860m 13KP
Koht  Nimi                      Klubi           EOL   Klass Tulemus   Viitaeg    
   1. Peep Koppel               Koop              456 M65   00:52.37  00:52.37 
   2. Mati Poom                 TON                 3 M65   00:59.30     +6:53 
   3. Tiit Koppel               Orion             455 M65   01:04.32    +11:55 
   4. Väino Aul                 Jõhvikas          936 M65   01:09.02    +16:25 
   5. Juhan Bachmann            Jõhvikas          444 M65   01:16.43    +24:06 
   6. Koppa Agu                 Jõhvikas          425 M65   01:16.58    +24:21 
   7. Kalju Tilk                Orion             104 M65   01:19.37    +27:00 
   8. Martin Ilves              Jõhvikas        11008 M65   01:24.53    +32:16 
   9. Agu Lipping               HOK              1179 M65   02:10.38    +78:01 
      Enn Kuusik                Rakvere OK        811 M65   Katk               
      Ülo Tuur                                    465 M65   Ei start           
M75
2030m 8KP
Koht  Nimi                      Klubi           EOL   Klass Tulemus   Viitaeg    
   1. Endel Remmet              Kape              706 M75   00:35.40  00:35.40 
   2. Kaarel Koitmets           Jõhvikas          383 M75   01:23.28    +47:48 
N10
1580m 4KP
Koht  Nimi                      Klubi           EOL   Klass Tulemus   Viitaeg    
   1. Aigi Einmaa               Rakv            18159 N10   00:33.39  00:33.39 
      Kris Jette Piht           Mercury          8485 N10   Katk               
N12
1580m 4KP
Koht  Nimi                      Klubi           EOL   Klass Tulemus   Viitaeg    
   1. Agneliis Pilt             Rakv            16092 N12   00:27.22  00:27.22 
   2. Regina Poom               Jõhvikas        16334 N12   00:47.37    +20:15 
N14
2030m 8KP
Koht  Nimi                      Klubi           EOL   Klass Tulemus   Viitaeg    
   1. Kelly Vildek              Rakv            13967 N14   00:48.57  00:48.57 
   2. Kaisa Rooba               Rakv            10827 N14   00:52.39     +3:42 
   3. Heli Kukk                 Rakv            17314 N14   00:53.26     +4:29 
   4. Roos Lisette Parmas       SRD              8022 N14   00:54.52     +5:55 
   5. Carmel Poom               Jõhvikas        15624 N14   01:14.55    +25:58 
      Darja Subbotkina          Jõhvikas        19455 N14   Ei start           
N16
2030m 8KP
Koht  Nimi                      Klubi           EOL   Klass Tulemus   Viitaeg    
   1. Alina Kramarenko          SRD              6645 N16   00:32.58  00:32.58 
   2. Jonne Rooma               Jõhvikas        10994 N16   00:33.13     +0:15 
   3. Ragne Reiman              West             6666 N16   00:35.40     +2:42 
N18
4490m 14KP
Koht  Nimi                      Klubi           EOL   Klass Tulemus   Viitaeg    
      Anett Lanno               Rakv             7466 N18   Puuduv KP          
      Mariethe-Piret Niglas     Jõhvikas        10995 N18   Ei start           
      Jaana Olvet               Rakv             8783 N18   Ei start           
N21
5380m 16KP
Koht  Nimi                      Klubi           EOL   Klass Tulemus   Viitaeg    
   1. Anita Karnit              SRD              3185 N21   01:21.34  01:21.34 
   2. Triin Jõeveer                              4385 N21   01:23.31     +1:57 
   3. Kaie Kubri                Rakv            12492 N21   01:32.27    +10:53 
      Marta Olvet               Rakv             8790 N21   Puuduv KP          
      Hedi Vaikjärv             Vunder             33 N21   Ei start           
N35
4490m 14KP
Koht  Nimi                      Klubi           EOL   Klass Tulemus   Viitaeg    
   1. Heidi Prits               Mercury          3991 N35   01:06.41  01:06.41 
   2. Ella Shved                SRD               996 N35   01:18.06    +11:25 
   3. Teele Eensaar                             12817 N35   01:18.42    +12:01 
   4. Anu Kilki                                  9485 N35   01:22.56    +16:15 
   5. Mari Turban               Rakv             3390 N35   01:40.25    +33:44 
   6. Julia Pill                Jõhvikas        17102 N35   01:54.25    +47:44 
      Hiie Laugesaar            Rakv             9685 N35   Puuduv KP          
      Merle Kukk                Rakv            17259 N35   Ei start           
      Raili Rooba               Rakv             4179 N35   Ei start           
N45
3860m 13KP
Koht  Nimi                      Klubi           EOL   Klass Tulemus   Viitaeg    
   1. Marika Kirsspuu           TAOK              260 N45   00:50.58  00:50.58 
   2. Maris Roosipuu            TON               283 N45   00:53.01     +2:03 
   3. Merike Paapson            TON              2741 N45   00:54.32     +3:34 
   4. Lea Leppik                TAOK             4195 N45   00:56.59     +6:01 
   5. Ülle Raudsepp             Okas              709 N45   01:12.34    +21:36 
   6. Piret Niglas              Jõhvikas         3930 N45   01:14.19    +23:21 
N55
3120m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           EOL   Klass Tulemus   Viitaeg    
   1. Maire Limberg             Rakv             3607 N55   00:41.43  00:41.43 
   2. Riina Kivikas             Ilves             707 N55   00:47.28     +5:45 
   3. Niina Karnit              SRD              1015 N55   00:48.28     +6:45 
   4. Eha Kriks                 Rakv             1822 N55   00:50.30     +8:47 
   5. Tiiu Kaasik               Ilves             102 N55   00:51.29     +9:46 
   6. Leili Prans               Ilves            4910 N55   00:59.44    +18:01 
   7. Olga Jakovleva            Jõhvikas        14224 N55   00:59.58    +18:15 
   8. Aime Mõik                 Jõhvikas         1520 N55   01:01.58    +20:15 
   9. Anu Pallon                JOKA             7138 N55   01:02.54    +21:11 
  10. Maire Aul                 Jõhvikas        15743 N55   01:06.00    +24:17 
  11. Epp Kroon                 Ilves            2044 N55   01:09.24    +27:41 
      Anne Vaikjärv             Vunder             22 N55   Puuduv KP          
N65
2030m 8KP
Koht  Nimi                      Klubi           EOL   Klass Tulemus   Viitaeg    
   1. Anne Jundas               Jõhvikas          448 N65   00:44.34  00:44.34 
   2. Ilse Uus                  TON               300 N65   00:45.16     +0:42 
      Viivi Ilves               Jõhvikas         3089 N65   Puuduv KP          
Rakvere OK
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2013, www.tak-soft.com 21.09.2013 21:35:42