EMV suusaorienteerumine 2016 20.02.2016
Sprint
20.02.2016 Tamsalu (Jaan Olvet, Ain Roosimägi)
M14  M16  M18  M20  M21  M35  M45  M55  M65 
N14  N16  N18  N20  N21  N35  N45  N55 

M14
2420m 8KP
Koht  Nr    Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus     
   1.    28 Ragnar Rooba              Rakv            00:14.55  00:14.55 
   2.    18 Mehis Udam                JOKA            00:20.32     +5:36 
   3.    25 Martin Erik Maripuu       Kobras/Põlva SK 00:22.02     +7:07 
   4.    19 Timo Kudre                Peko            00:22.59     +8:04 
   5.    24 Kert Järva                JOKA            00:24.37     +9:42 
   6.    26 Tõnis Jäädmaa             Võru/Võru spord 00:25.44    +10:49 
   7.    16 Mattias Maidla            Kobras/Põlva SK 00:26.30    +11:35 
   8.    23 Sven-Andres Niglas        Jõhvikas        00:40.21    +25:26 
   9.    22 Janar Saks                Võru/Võru spord 00:41.49    +26:54 
  10.    42 Maanus Udam               JOKA            00:44.40    +29:45 
  11.    44 Artur Soo                 JOKA            00:45.01    +30:05 
  12.    27 Mihkel Mahla              Peko            00:53.25    +38:30 
         15 Otto Toomas Kibena        Võru/Võru spord Puuduv KP          
         43 Laur-Rogert Sulg          Otepää          Puuduv KP          
         21 Ergo Aruots               Peko            Puuduv KP          
         20 Mattias Võsupärg          Kobras/Põlva SK Ei start           
         14 1 Reserv                                  Ei start           
         17 Chris Marcus Krahv        Otepää          Ei start           
M16
2820m 10KP
Koht  Nr    Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus     
   1.    47 Kaarel Vesilind           SRD             00:14.59  00:14.59 
   2.    48 Sander Pritsik            Rakv            00:16.26     +1:26 
   3.    49 Markus Harald Pais        West            00:18.36     +3:36 
   4.    55 Siim Turban               Rakv            00:19.09     +4:09 
   5.    58 Raiko Marrandi            JOKA            00:21.18     +6:18 
   6.    60 Georg Paal                JOKA            00:24.28     +9:28 
   7.    29 Dainis Männiste           Kobras/Põlva SK 00:26.13    +11:14 
   8.    57 Hando Allmann             Võru/Võru spord 00:26.37    +11:37 
   9.    59 Christopher Lään          Rakv            00:26.46    +11:46 
  10.    53 Aleksander Kepler         Kobras/Põlva SK 00:26.51    +11:51 
  11.    52 Alex Treier               Võru/Võru spord 00:27.45    +12:45 
         46 Raiko Jool                Jõhvikas        Puuduv KP          
         50 Karel Kuragin             Võru/Võru spord Puuduv KP          
         51 Argo Raie                                 Ei start           
         54 Martin Kotsar             JOKA            Ei start           
         45 1 Reserv                                  Ei start           
         56 Markus Sulg               JOKA            Ei start           
M18
3330m 13KP
Koht  Nr    Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus     
   1.    71 Karel-Sander Kljuzin      Peko            00:17.06  00:17.06 
   2.    63 Andres Rõõm               Ilves/Tartu SUK 00:17.21     +0:15 
   3.    70 Martin Himma              Rakv            00:17.57     +0:51 
   4.    73 Villu Serv                Kobras/Põlva SK 00:20.37     +3:31 
   5.    65 Jasper Ainjärv            JOKA            00:21.15     +4:08 
   6.    62 Siim Helmoja              Kobras/Põlva SK 00:21.42     +4:35 
   7.    68 Kristo Sirk               Kobras/Põlva SK 00:22.43     +5:37 
   8.    64 Sander Tomson             Kobras/Põlva SK 00:22.52     +5:46 
         69 Oliver Kütt               Ilves           Puuduv KP          
         67 Lauri Pähn                Võru/Võru spord Puuduv KP          
         72 Edgar Toimetaja           JOKA            Puuduv KP          
         66 Martin Sults              Kobras/Põlva SK Ei start           
         61 1 Reserv                                  Ei start           
M20
3330m 13KP
Koht  Nr    Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus     
   1.    75 Kevin Hallop              Peko            00:15.52  00:15.52 
   2.    77 Georg Caius Kutsar        Ilves           00:16.21     +0:28 
   3.    82 Rimmo Rõõm                Ilves/Tartu SUK 00:16.53     +1:00 
   4.    81 Tanel Heinsoo             Rakv            00:18.02     +2:10 
   5.    76 Hans Mark Võsu            JOKA            00:19.22     +3:29 
   6.    79 Lauri Kukk                Rakv            00:19.24     +3:31 
   7.    80 Mauno Kapten              Peko            00:19.29     +3:37 
   8.    78 Rando Marrandi            JOKA            00:22.22     +6:29 
         74 1 Reserv                                  Ei start           
M21
3840m 13KP
Koht  Nr    Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus     
   1.    11 Even Toomas               Peko            00:17.54  00:17.54 
   2.     2 Ilmar Udam                JOKA            00:18.01     +0:07 
   3.     4 Sander Linnus             Peko            00:18.29     +0:35 
   4.     7 Tarvo Klaasimäe           Rakv            00:18.35     +0:41 
   5.     9 Tõnis Erm                 TAOK            00:18.52     +0:58 
   6.    12 Margus Hallik             LUS             00:19.02     +1:08 
   7.    10 Andres Saal               Otepää          00:19.21     +1:27 
   8.     6 Raul Kudre                Peko            00:19.30     +1:36 
   9.    13 Kristjan Linnus           Peko            00:19.31     +1:37 
  10.     3 Andreas Kraas             Tammed          00:20.46     +2:52 
  11.     8 Kaarel Kallas             JOKA            00:22.46     +4:52 
          1 1 Reserv                                  Ei start           
          5 Toms Veits                TAOK            Ei start           
M35
3330m 13KP
Koht  Nr    Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus     
   1.    88 Kaupo Ots                 Rakv            00:19.09  00:19.09 
   2.    90 Priit Poopuu              JOKA            00:20.02     +0:53 
   3.    87 Lauri Olli                LSF PT          00:21.40     +2:31 
   4.    86 Tauno Murakas             Rakv            00:25.25     +6:16 
   5.    84 Mart Pais                 LSF PT          00:25.26     +6:17 
         89 Indrek Mahla              Peko            Puuduv KP          
         85 Ivo Miller                Koop            Puuduv KP          
         83 1 Reserv                                  Ei start           
         91 Ain Fjodorov              Rae             Ei start           
M45
2820m 10KP
Koht  Nr    Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus     
   1.   105 Randy Korb                Peko            00:15.26  00:15.26 
   2.    99 Avo Siilak                Rakv            00:15.43     +0:17 
   3.    93 Kaido Nurja               Nõmme           00:16.35     +1:08 
   4.   104 Einar Luup                Võru            00:16.38     +1:12 
   5.    98 Stanislav Tarassov        SRD             00:16.49     +1:22 
   6.   107 Jüri Pärnik               Peko            00:16.58     +1:32 
   7.    96 Vladimir Savinov          SRD             00:17.32     +2:06 
   8.   106 Tõnu Tänav                Rae             00:17.53     +2:26 
   9.   101 Meelis Mälberg            Peko            00:17.58     +2:32 
  10.   102 Toomas Mast               HOK             00:18.40     +3:14 
  11.    94 Margus Venelaine          LSF PT          00:19.34     +4:08 
  12.   100 Urmas Sulaoja             Jõhvikas        00:20.54     +5:28 
  13.   103 Paavo Rõigas              Peko            00:21.22     +5:56 
  14.    95 Taivo Tali                KEKRSK          00:21.40     +6:13 
         97 Vermo Siim                Nõmme           Puuduv KP          
         92 1 Reserv                                  Ei start           
M55
2510m 11KP
Koht  Nr    Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus     
   1.   117 Mart Külvik               -               00:14.47  00:14.47 
   2.   118 Urmas Tammemäe            Orvand          00:15.12     +0:25 
   3.   109 Martti Parve              Peko            00:15.17     +0:30 
   4.   119 Tiit Tali                 Ilves           00:16.06     +1:19 
   5.   116 Mihkel Nahkur             Jõhvikas        00:16.16     +1:29 
   6.   114 Jaanus Reha               Koop            00:18.13     +3:26 
   7.   120 Sulev Tuude               West            00:19.02     +4:15 
   8.   115 Jüri Rokko                SK RT           00:19.22     +4:35 
   9.   112 Rein Rooni                Orvand          00:20.30     +5:43 
  10.   111 Mati Preitof              KEKRSK          00:21.01     +6:14 
  11.   113 Eduard Pukkonen           KEKRSK          00:23.50     +9:03 
        108 1 Reserv                                  Ei start           
        110 Kalmer Keevend            JOKA            Ei start           
M65
2510m 9KP
Koht  Nr    Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus     
   1.   124 Toivo Saue                HOK             00:19.53  00:19.53 
   2.   122 Tõnu Nurm                 Kobras          00:20.55     +1:02 
   3.   126 Rein Kriks                Rakv            00:21.08     +1:15 
   4.   125 Mati Kallemets            Okas            00:22.09     +2:15 
   5.   130 Tiit Tatter               TON             00:24.06     +4:13 
   6.   131 Martin Tõrra              Kobras          00:40.48    +20:55 
        123 Agu Koppa                 Jõhvikas        Katk               
        129 Lembit Nöps               Ilves           Puuduv KP          
        121 1 Reserv                                  Ei start           
        127 Riho Männi                Lehola          Ei start           
        128 Tiit Ploompuu             Jõhvikas        Ei start           
N14
1790m 8KP
Koht  Nr    Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus     
   1.   144 Aigi Einmaa               Rakv            00:14.41  00:14.41 
   2.   145 Leana Jete Korb           Peko            00:14.46     +0:04 
   3.   137 Johanna Laanoja           Kobras/Põlva SK 00:15.19     +0:37 
   4.   138 Laura Lään                Rakv            00:16.01     +1:19 
   5.   132 Anita Laanjõe             Võru            00:17.48     +3:06 
   6.   135 Anete Saar                Kobras/Põlva SK 00:18.07     +3:25 
   7.   134 Regina Poom               Jõhvikas        00:18.29     +3:47 
   8.   139 Kristiin Kalle            Kobras/Põlva SK 00:18.41     +3:59 
   9.   142 Birgit Rõõm               Ilves           00:23.00     +8:18 
  10.   141 Hanna Lora Traagel        Kobras/Põlva SK 00:24.03     +9:21 
        140 Greta-Maria Pisarev       Jõhvikas        Puuduv KP          
        133 Helina Saega              Otepää          Ei start           
        136 Risanna Mooses            Otepää          Ei start           
        143 Mari Linnus               Peko            Ei start           
N16
2370m 10KP
Koht  Nr    Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus     
   1.   149 Teele Telgma              Tammed          00:16.36  00:16.36 
   2.   153 Laura-Liis Kütt           Kobras/Põlva SK 00:17.17     +0:40 
   3.   148 Agneliis Pilt             Rakv            00:18.14     +1:37 
   4.   157 Anastasija Pahhomenkova   SRD             00:18.53     +2:16 
   5.   150 Brita Sander              Ilves           00:19.07     +2:30 
   6.   147 Lorely Kõrvel             Kobras/Põlva SK 00:19.08     +2:31 
   7.   146 Mari Linnus                               00:19.28     +2:51 
   8.   151 Kelli Nurm                Kobras/Põlva SK 00:19.35     +2:59 
   9.   154 Carmel Poom               Jõhvikas        00:22.01     +5:25 
  10.   155 Kristina Haug             Võru/Võru spord 00:27.11    +10:35 
  11.   158 Kaisa Kahre               Võru/Võru spord 00:29.18    +12:41 
  12.   152 Maire Pärn                Ilves           00:29.56    +13:20 
        156 Kairiin Märtson           Kobras/Põlva SK Puuduv KP          
N18
2460m 9KP
Koht  Nr    Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus     
   1.   165 Kristel Kõivo             Peko            00:14.21  00:14.21 
   2.   164 Kaisa Rooba               Rakv            00:14.37     +0:15 
   3.   163 Emily Raudkepp            Peko            00:14.53     +0:31 
   4.   161 Kelly Vildek              Rakv            00:17.18     +2:56 
   5.   162 Signe Kallion             Võru/Võru spord 00:40.02    +25:40 
        160 Birgit Russka             Kobras/Põlva SK Ei start           
        159 1 Reserv                                  Ei start           
N20
2460m 9KP
Koht  Nr    Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus     
   1.   172 Jonne Rooma               Jõhvikas        00:13.24  00:13.24 
   2.   173 Silvia Luup               Võru            00:13.54     +0:30 
   3.   171 Marianne Haug             Võru/Võru spord 00:15.36     +2:11 
   4.   170 Mariethe-Piret Niglas     Jõhvikas        00:17.30     +4:05 
   5.   169 Liis Toomas               Peko            00:18.03     +4:38 
   6.   167 Katrina Ojavee            OK Ilves        00:18.13     +4:48 
   7.   168 Getter Matto              Kobras/Põlva SK 00:19.15     +5:50 
        166 1 Reserv                                  Ei start           
N21
2880m 11KP
Koht  Nr    Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus     
   1.    38 Daisy Kudre               Peko            00:13.58  00:13.58 
   2.    36 Piret Pärnik              Peko            00:14.14     +0:15 
   3.    40 Doris Kudre               Peko            00:14.18     +0:19 
   4.    39 Evely Kaasiku             JOKA            00:15.28     +1:29 
   5.    41 Kaisa Sander              Ilves           00:16.49     +2:50 
   6.    31 Tuuli Erm                 Võru            00:19.14     +5:15 
   7.    35 Adele Puusalu             Kobras          00:23.15     +9:16 
   8.    37 Liis Uusküla              Rakv            00:23.43     +9:44 
         34 Dina Zobena               Purva Bridejs O Ei start           
         30 1 Reserv                                  Ei start           
         32 Ieva Krumina              Purva Bridejs O Ei start           
         33 Piibe Tammemäe            Orvand          Ei start           
N35
2460m 9KP
Koht  Nr    Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus     
   1.   176 Triin Vask                Ilves           00:18.29  00:18.29 
   2.   175 Airi Alnek                Võru            00:20.34     +2:04 
   3.   177 Erika Joonas              Võru            00:21.49     +3:20 
        174 1 Reserv                                  Ei start           
N45
2510m 9KP
Koht  Nr    Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus     
   1.   182 Marje Viirmann            KEKRSK          00:17.51  00:17.51 
   2.   183 Epp Käpa                  Peko            00:18.36     +0:44 
   3.   180 Minija Pääslane           Ilves           00:20.20     +2:29 
   4.   184 Piret Niglas              Jõhvikas        00:21.19     +3:27 
   5.   181 Helen Mast                                00:22.47     +4:55 
   6.   185 Merike Mets               Rakv            00:25.16     +7:25 
   7.   186 Kadre Maalma              Jõhvikas        00:26.12     +8:20 
   8.   179 Pille Illak               Otepää          00:30.18    +12:26 
        178 1 Reserv                                  Ei start           
N55
2370m 10KP
Koht  Nr    Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus     
   1.   191 Saima Värton              Kobras          00:17.02  00:17.02 
   2.   192 Siiri Poopuu              JOKA            00:18.43     +1:40 
   3.   193 Reet Johanson             Kobras          00:26.41     +9:39 
   4.   190 Ülle Põldoja              Ilves           00:26.59     +9:57 
   5.   188 Leili Prans               Ilves           00:29.04    +12:02 
   6.   189 Ülle Raudsepp             Okas            00:34.20    +17:18 
        187 1 Reserv                                  Ei start           
Rakvere OK
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2015, www.tak-soft.com 20.02.2016 12:31:06